NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Okullaştırılması Konulu Toplantı Düzenlendi.

Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Okullaştırılması Konulu Toplantı Düzenlendi.

Yabancı uyruklu öğrencilerin okullaştırılması ile ilgili toplantı 06.10.2016 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbahim Yaşar’ın başkanlığında İlçe Milli Eğitim Müdürleri Konu ile ilgili şube müdürleri ve Yabancı uyruklu öğrencilerin bulunduğu Eğitim bölgesi okul müdürlerinin katılımı ile yapıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Şube Müdürü Adem Ertuğrul toplantının ana gündem maddesinin çağ nüfusu içerisinde olup da henüz okula gitmeyen Suriye uyruklu öğrencilerin oluşturduğunu belirtti. Niğde Göç İdaresi İl Müdürlüğünden alınan ve okullara gönderilen listede ilimizde öğrenim çağı içerisinde 884 Suriye uyruklu öğrencinin bulunduğu ancak bu öğrencilerden sadece 175 inin okula devam ettiğini söyleyen Adem ERTUĞRUL, bu öğrencilerden İl merkezi ve köy ve kasabalarında 275 öğrenci olmasına rağmen okula kayıtlı öğrenci sayısı 137´dir. 138 öğrenci devam etmemektedir.Bor ilçesi köy ve kasabalarında (Çukurkuyu –Kızılca ağırlıklı) 560 öğrenci olmasına rağmen kayıtlı öğrenci sayısı 29 olup 531 öğrenci devam etmemektedir.Ulukışla ilçe ve köylerinde 35 öğrenciden 8 öğrenci okula devam ederken 27 öğrenci devam etmemektedir. Altunhisar ve Çamardı´da ise 7´şer öğrenci olmasına rağmen bu öğrenciler okula kayıtlı değiller." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar ise  konuşmasında "Bu konunun Bakanlığımızın çok önem verdiği bir konu olduğunu, konu ile ilgili olarak defalarca yazışma yapıldığını, ama neticede istediğimiz hedefe ulaşamadığımızı okula giden öğrenci oranının sadece %18 olduğunu ifadeyle bu konuda herkesin üzerine düşeni fazlası ile yapması gerektiğini belirterek kendilerinin de  hem konunun takipçisi olacaklarını hem de her türlü desteği vereceklerini ifade etti. 

Toplantıda söz alan Şube Müdürü Ahmet DEMİRCİ, ortaöğrenim çağındaki Suriyeli öğrencilerin Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezlerine yönlendirilmesi gerektiğini ifade ederek gerekli çalışmaların yapılmasında kendisinin okul müdürlerine destek vereceğini belirtti.

Okula giden Suriyeli öğrencilere kendi okullarında ders sonu Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce Türkçe kurslarının da açılacağı belirtildi. 

06-10-201606-10-2016

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.