NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye´nin İlk Yenilenebilir Enerji Teknisyenleri Niğde´de Birarada

T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ERASMUS+ PROGRAMI BİREYLERİN ÖĞRENME HARTEKETLİLİĞİ 2014 YILI MESLEKİ EĞİTİM ÖĞRENİCİ ve PERSONEL HAREKETLİLİĞİ kapsamında 2014-1-TR01-KA102-001557 nolu “YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNİSYENLERİNİN ULUSLARARASI AKREDİTASYONU(YES-UA)” isimli  projemiz devam ediyor.
Türkiye´nin İlk Yenilenebilir Enerji Teknisyenleri Niğde´de Birarada

          T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ERASMUS+ PROGRAMI BİREYLERİN ÖĞRENME HARTEKETLİLİĞİ 2014 YILI MESLEKİ EĞİTİM ÖĞRENİCİ ve PERSONEL HAREKETLİLİĞİ kapsamında 2014-1-TR01-KA102-001557 nolu “YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNİSYENLERİNİN ULUSLARARASI AKREDİTASYONU(YES-UA)” isimli  projemiz çerçevesinde Türkiyenin İlk Yenilenebilir Enerji Teknisyenleri müdürlüğümüzü ziyaret etti.

          Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortak olduğu projenin önemli hususlarından birisi de Niğde Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi ve İzmit Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Türkiye’nin ilk Yenilenebilir Enerji Teknisyenlerini yetiştirecek olmalarıdır. İçinde bulunduğumuz 2015-2016 Eğitim ve öğretim yılında mezun verecek bu güzide 2 okulumuz Türkiye´de Mesleki ve Teknik Eğitim Bünyesinde daha sonra açılan 34 il ve okuldaki Yenilenebilir Enerji Teknoloji Alanı okul ve bölümlerine de örnek model olmuşlardır. Kurum, öğretmen ve öğrencileri Avrupa birliği projelerinin yanı sıra Kalkınma bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı projelerinde de ortak paydaş pozisyonundadır. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Program Geliştirme, Modüllerin yazılıp okunması, standart donatımların hazırlanması, Atölye ve Laboratuvarlara ait mimari çizim ve donatımların hazırlanması konusunda bu iki kurumumuza ait öğretmenlerimiz çalışmakta ve sektörün eğitim ayağına ait sorumluluklarını ortak paydaşlıkla sürdürmektedirler.

          Bilindiği gibi Niğde’mizi içine alan bölgemiz Güneş Enerjisinden Elektrik Enerjisi elde etmede birinci öncelikli bölgeler arasında yer almakta ve bölgemize Güneş Enerjisi santralleri kurulumları devam etmektedir. Enerji İhtisas bölgesi kurulma çalışmaları da yetişmekte olan ve bu yıl ilk mezunlarını vereceğimiz  Yenilenebilir Enerji teknisyenlerinin çalışma sahalarının genişlemesi bağlamında umut vericidir. 

          Proje ekibimiz ve öğrencilerimiz yurtdışı uygulamalarında Güneş enerjisi santralleri, Rüzgar enerjisi santralleri ve Biokütle santrallerinde çalışma ve uygulama şansları bulmuş yarın da final çalışmalarının ardından Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün imkanları ile 1 Megavatlık Güneş enerjisi santrali saha ve uygulama çalışmalarını yapacaklardır. 9 Ekim 2015 Cuma günü ise Kayseri´de 1 MW´lık Güneş Enerjisi santrali Proje konsorsiyum ortakları tarafından ziyaret edilmiş ve uygulama çalışmaları yapılmıştır.

yenilenebilir enerjiyenilenebilir enerjiyenilenebilir enerji

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.