NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye Yüzyılı Din Öğretimi Niğde Çalıştayı Düzenlendi.

Türkiye Yüzyılı Din Öğretimi Niğde Çalıştayı Düzenlendi.

Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğü direktifleri ile 81 ilde düzenlenecek "Türkiye Yüzyılı Din Öğretimi Niğde Çalıştayı" Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda düzenlendi. Çalıştaya İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Halil İbrahim YAŞAR, Niğde İl Müftüsü Sayın Osman AYAS, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Genel Sekreter Vekili Abdulgani ÖZKAN, ilçe milli eğitim müdürleri, ilçe müftüleri, okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı. Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet ŞENEL, Kıymetli hazirun, öncelikle hepinizi selamların en güzeli ile selamlıyor çalıştayın ilimiz ve ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzce imam hatip okullarında yürütülen akademik, sosyal, kültürel, sportif, mesleki ve sosyal sosyal sorumluluk çalışmaları, okul kültürü ve tanıtım faaliyetleri, bir üst öğrenime hazırlık çalışmaları ile okullar arası farklılıkların azaltılması ve okullara erişim kapsamında örnek ve özgün uygulamaların yaygınlaştırılması, İHL meslek dersleri ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersi, din, ahlak ve değer alanı seçmeli derslerinin öğretimine ilişkin beklentiler, sorun alanları ve geliştirilmesi gereken hususların istişare edilmesi amacıyla düzenlediği "Türkiye Yüzyılı Din Öğretimi İl Çalıştaylarının Niğde ayağı için bir araya gelmiş bulunuyoruz.  

İlimizde 25 imam hatip ortaokulu, 9 imam hatip lisesi bulunmaktadır. İmam hatip liselerimizin bir tanesi tamamı kız öğrenci, bir tanesi proje okul, 4 tanesinin bünyesinde de imam hatip ortaokulu vardır.

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı itibariyle öğrenci ve derslik sayılarımız imam hatip ortaokullarımızda 255 derslikte 3500 öğrencimiz eğitim görmekte bu da toplam öğrenci sayımızın % 16'sına tekabül etmektedir. Yine İmam Hatip Liselerimizde 180 derslikte 1962 öğrencimiz eğitim görmekte olup bu da toplam öğrenci sayımızın % 11'ine tekabül etmektedir.

İlimizde 269 adet Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni, 43 İHL Meslek Dersleri Öğretmeni görev yapmaktadır. Öğretmenlerimizin 12 tanesi ilkokullarda, 140 tanesi ortaokullarda, 42 tanesi imam hatip ortaokullarımızda, 75 tanesi ortaöğretim kurumlarımızda, 43 tanesi imam hatip liselerimizde görev yapmaktadır. İl çalıştayımız 4 masada 3 oturumda farklı ilçe ve okullardan toplam 35 Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmenimiz tarafından gerçekleştirilmiştir. Çalıştay amaçları doğrultusunda din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile din, ahlak ve değerler alanı seçmeli derslerinin öğretimine ilişkin beklentiler, sorun alanları ve geliştirilmesi gereken hususlar istişare edilmiş; din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerimizin yaşadığı sorunlar masaya yatırılmıştır. Çalıştaya katılan tüm protokole, katılımcı öğretmenlerimize evsahipliği yapan Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürlüğümüze ve tüm çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyor saygılar sunuyorum." dedi. 

Yapılan istişareler neticesinde il raporunun hazırlandığı ve ilgililerle paylaşıldığı çalıştayın kapanış merasiminde belge takdimi yapıldı. 

14-12-202314-12-202314-12-202314-12-2023

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.