NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TARIM ALANI BULUNAN OKULLARIMIZDAN HAYVANCILIĞA DESTEK

TARIM ALANI BULUNAN OKULLARIMIZDAN  HAYVANCILIĞA DESTEK

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı İlimiz "Yeşilgölcük Şehit Recep Tektaş Çok Programlı Anadolu Lisesi" tarım yapılan 6 kasabadan taşımalı eğitim ile bölgedeki çitfçi çocuklarının eğitim aldıkları yegane lise konumundadır. Eğitim bölgesinde, patates, buğday ve fasulye yetiştiriciliği yapılmakta olup yem bitkisi ekimi çok az yapılmaktadır. Bu kapsamda okulumuz tarım alanında ön çalışma yapılarak bir ilk gerçekleştirilip okulun 17 dönümlük uygulama tarlasına büyük baş hayvan yemi olarak kullanılmak üzere Macar Fiy, Yem Bezelyesi, Buğday, Çavdar ve Yulaf 5'li karışımdan oluşan tohumlar ekilerek haziran ayı başında hasat edilecektir.

Besleyici olmasından dolayı oldukça rağbet gören ürün, yeşil olarak hasat edilmektedir. Ürün biçildikten sonra tarla tekrar işlenerek 90 günde yetişecek olan sılajlık mısır ekimi yapılacak olup yeni eğitim öğretim yılı başına kadar tarladan iki defa ürün alımı yapılacaktır. Bakanlığımız ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında yapılan protokol doğrultusunda okulumuzda 3 adet Yüksek Ziraat Mühendisi alan derslerine girerek uygulamalara destek vermekte olup öğrencilerimizin yetiştirdiği tarla ve seralarda yetişen ürünler alan öğretmenlerimizin ve uzman mühendislerin kontrolünde daha nitelikli olarak üretilmektedir. 25-05-2023

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.