NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Gençlerin Kalemiyle 15 Temmuz Ruhu Hikayelerde Yaşatılıyor" Hikaye Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi.

Niğde 15 Temmuz Şehitleri Spor Lisesi Koordinatörlüğünde Türkiye Genelinde Düzenlenen "Gençlerin Kalemiyle 15 Temmuz Ruhu Hikayelerde Yaşatılıyor" Hikaye Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi.
"Gençlerin Kalemiyle 15 Temmuz Ruhu Hikayelerde Yaşatılıyor" Hikaye Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi.

Niğde 15 Temmuz Şehitleri Spor Lisesi öncülüğünde ve Niğde Belediyesi katkılarıyla “Gençlerin Kalemiyle 15 Temmuz Ruhu Hikâyelerde Yaşatılıyor” temalı hikâye yazma yarışması, 23/12/2016 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığından alınan onay ile Türkiye çapında başlamıştı. Yarışmanın sonuçlanmasıyla birlikte 25 Nisan 2017 Salı günü Niğde Kültür Merkezinde ödül töreni düzenlendi.

Niğde Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ödül törenine; Niğde Valisi Ertan PEYNİRCİOĞLU, Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri Niğde AK Parti Milletvekili Erdoğan ÖZEGEN, AK Parti Genel Sekreter Yardımcısı Niğde Milletvekili Alpaslan KAVAKLIOĞLU, Niğde Belediye Başkanı Faruk AKDOĞAN, Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan GÖRÜR, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Kurum Müdürleri, Öğretmenler, Öğrenciler ve Velilerin yanı sıra çok sayıda Vatandaş katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Şehitlerimiz için Kur’an Kerim tilaveti ve dua edilmesi ile devam etti. İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR, yaptığı açılış konuşmasında"Ülkemiz Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne kadar her zaman ilerleme, çağdaş medeniyetler seviyesine çıkma, daha müreffeh, daha saygın ve daha güçlü olmanın gayreti içindedir. Fakat bazı karanlık eller, bu gayreti her fırsatta bertaraf etmek için uğraşmaktadır. Dış mihraklar, bu coğrafya üzerinde bozgunculuk, karışıklık ve huzursuzluk çıkarmak için sahneye çeşitli figüranlar koyarak milletimizi ve devletimizi boyunduruk altına almaya çalışmaktadırlar.

Milletimiz, 15 Temmuz gecesi tıpkı 717 yıl önce Söğüt’te, 563 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi, Anadolu topraklarını  istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz, bu ülkeyi bölmek isteyen saldırganlara ve hainlere karşı  Çanakkale’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir.
Bu hain darbe ve işgal teşebbüsünün başarısızlığa uğratılmasıyla Türkiye, artık yeni bir döneme girmiş ve bu güzel ülke, 15 Temmuz öncesinden daha güçlü hale gelmiştir. Şairin dediği gibi: Tasalanma yiğidim, zaman bizden yanadır.Külümüzden yükselen duman bizden yanadır. Son durak, son ilahi ferman bizden yanadır. Dünya düşman olsa da iman bizden yanadır.

Değerli katılımcılar,

15 Temmuz gecesi, yaşanan tüm olayları Türkiye’nin gençleri olarak sizlerin bakış açınızla görmek istedik. Buradan yola çıkarak Niğde 15 Temmuz Şehitleri Spor Lisesi öncülüğünde ve Niğde Belediyesinin katkılarıyla böyle güzel bir yarışma düzenlemeyi uygun bulduk. Katılımın yüksek ve maneviyatın dorukta olduğu bir yarışma olması bizi daha da heyecanlandırdı.
Öncelikle bu anlamlı yarışma için gençlerimize ilham kaynağı olan Niğde’mizin gururu Şehidimiz Ömer HALİSDEMİR’i ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, bu yarışmada bizden desteklerini esirgemeyen Sayın Valimize, projenin sponsoru olan Niğde Belediye Başkanı Sayın Faruk AKDOĞAN’a; jüri görevlendirmesinde bizden desteklerini esirgemeyen Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörümüze; hikâyeleri titizlikle inceleyen öğretmen arkadaşlara, Üniversitemizin değerli akademisyenlerine, 15 Temmuz Şehitleri Spor Lisesi Müdürüne ve öğretmenlerine, yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize ve onları bu yarışmaya teşvik eden danışman öğretmenlerine teşekkür eder, saygılar sunarım." dedi. Açılış konuşmasının ardından protokol konuşmaları yer aldı.

15 Temmuz Şehitler Spor Lisesi öğrencilerinin sunduğu gösterinin sunumu ve Otuz Kuş Şiirinin okunmasının ardından Güzel Sanatlar Lisesi Orkestrasının müzik dinletisi gerçekleştirildi. Ardından derece elde eden öğrencilere protokol mensuplarınca ödülleri takdim edildi.

Yarışma Türkiye genelinde eğitim görmekte olan resmi/özel tüm liselere açık olarak düzenlenmiştir. Yarışmaya Türkiye’nin farklı okullarından 368 eser katılmıştır. Gönderilen eserler iki aşamalı bir değerlendirmeden geçirilmiştir. İlk aşamada eserler, Milli Eğitim mensubu öğretmenler(Yakup  EVLİCE ,Sezer BAŞ,Ebru BUZ, Fedayi  DOKUZ, Ülkü DEMİRAY ve Fatih AGSAN) tarafından değerlendirmiş olup,bu komisyon tarafından  ilk 30 eser  belirlenmiştir. Belirlenen ilk 30 eser  ise II.aşama komisyonu olan Ömer Halisdemir Üniversitesi akademisyenleri  (Prof. Dr. Bekir ÇINAR, Prof. Dr. Faruk ÇOLAK ,Doç.Dr. Hatice İÇEL ve Doç.Dr.Sibel BULUT)tarafından incelenmiş ve bu komisyon tarafından da  ilk 10 eser aşağıdaki şekilde derecelendirilmiştir.Belirlenen bu  ilk 10  eser Niğde Belediyesinin katkılarıyla kitap haline getirilecek ve gençlerimizin faydalanması için Türkiye’nin dört bir yanındaki okul kütüphanelerine gönderilecektir.

Yarışmanın ödülleri Niğde Belediyesi tarafından finanse edilmiş olup, bu ödüller;  1. eserin sahibi öğrenciye 5000 TL,danışman öğretmene ise 1000 TL; 2. eserin sahibi öğrenciye 3000 TL ve danışman öğretmenine 750 TL; 3. eserin sahibi öğrenciye 2000 TL,danışman öğretmenine ise 500 TL; 4. öğrencimize ise Mansiyon(Özendirme) ödülü olan 500 TL olacak şekilde belirlenmiştir.

 


TÜRKİYE GENELİ “GENÇLERİN KALEMİYLE 15 TEMMUZ RUHU” TEMALI ÖDÜLLÜ HİKÂYE YARIŞMASI SONUÇLARI

Sıra No

Adı- Soyadı

Rumuz

Okulu

Danışman Öğretmen

1

 Mehmet Furkan ŞAŞMA

 Şehzadem

 Karaman Larende Anadolu Lisesi/ KARAMAN

 Hatice Kübra KALE

2

 Cemile Ezgi AKTAŞ

 Hazel

Kuşadası Derici Mustafa Gürbüz Anadolu Lisesi /AYDIN

 Aslı ERTEKİN

3

 Ceyda ELMAS

 Saklambaç

 Akşehir Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi/ KONYA

 Gökhan YILDIRIM

4

 İrem YILDIZ

 Ayyıldız

 Gölbaşı Dr. Şerafettin Tombuloğlu Anadolu Lisesi/ANKARA

 Arzu YILDIRIM ERTUĞRUL

5

 İrem Nur SERİM

 Kureyş

 Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesi/ANKARA

 Zehra ÇINAR BOY

6

 Fatma KARADEMİR

 Nergis

 Erdem Beyazıt AnadoluLisesi/KAHRAMANMARAŞ

 Bayram GÖBEKLİ

7

 Alperen YILMAZ

 Erenalp Anadolu

 Atilla Uras Anadolu Lisesi Maltepe/İSTANBUL

 Mehmet SOLMAZ

8

 Samet YOĞUN

 Vatan

 Ertuğrul Gazi İMKB Tek. An.Lisesi/ANKARA

 Tuğba AKDEMİR AYDINLIK

9

 Esra Teslime KAYTANCI

Mehlika 

 Düziçi Fen Lisesi/OSMANİYE

 Hasan Hüseyin GÖKÇELİ

10

 Aleyna KENDİR

 Deste

 Niğde Anadolu Lisesi/NİĞDE

 Adalet TEKSİN

 

25-04-201725-04-2017

25-04-201725-04-201725-04-201725-04-2017

 

                                                  Daha çok fotoğraf için

 

                                          www.facebook.com/nigdeilmem                         

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.