NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullarımızda Eş Zamanlı "Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı" Gerçekleştirildi.

Okullarımızda Eş Zamanlı

2021 Afet Eğitim Yılında verilen eğitimlerin ve yürütülen çalışmaların teoriden pratiğe dönüştürülmesi, davranış değişikliği sağlanması, toplumda risk azaltma kültürünün yaygınlaştırılması ve birlikte çalışma becerisi geliştirerek olası afetlere karşı hazır olunması amacıyla 2022 yılı "Afet Tatbikat Yılı" olarak ilan edilmiştir. 1-7 Mart Deprem Haftası Etkinlikleri Kapsamında ülkemizdeki tüm okullarda olduğu gibi ilimizde de  eş zamanlı olarak 'Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı' yapıldı.

15 Temmuz Şehitleri Spor Lisesinde gerçekleştirilen tatbikata Niğde Valisi Sayın Yılmaz ŞİMŞEK, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Nihat ÖZKÖK, İl Emniyet Müdürü Adnan ÖZDEMİR, İl Millî Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR, diğer protokol mensupları ile görevli kurumların personeli katıldı.

Deprem anı alarmlarının çalması ile başlayan tatbikatta, deprem sırasında hayati öneme sahip olan çök-kapan-tutun pozisyonu alan öğrencilerimiz, tehlike geçti alarmının ardından güvenli tahliye protokollerine uygun olarak okuldan tahliye edildi. Önceden hazırlanan senaryoya göre bina içerisinde kalan yaralı öğrenci ve personele itfaiye, AFAD ve UMKE ekipleri tarafından profesyonel müdahale sağlanarak güvenli alana tahliyeleri sağlandı. Emniyet güçleri tarafından güvenlik önlemleri alınırken Jandarma ekipleri arama kurtarma faaliyetlerine destek verdi. Tahliyenin ardından acil toplanma alanlarında bir araya gelen öğrencilerimizin oluşturdukları çemberlerde yoklamalar alındı.Ekiplerin Vali Sayın Yılmaz ŞİMŞEK'e binanın güvenli bir şekilde boşaltıldığını bildirmesinin ardından tatbikat sona erdi.

Vali ŞİMŞEK, "Gerçeği aratmayan bir tatbikat oldu. İnşallah bu tatbikatlar bizim acil durumlara müdahaledeki etkinliğimizi daha da artıracak, depreme karşı daha bilinçli, daha dirençli olmamızı sağlayacaktır. Tüm ekiplerimize, ekip amirlerimize, tatbikatımızda yer alan herkese teşekkür ederim." dedi. 

Protokol üyelerinin İtfaiye, AFAD ve UMKE'nin mobil standlarını ziyaretinin ardından Kızılay tüm katılımcılara çorba ikram etmiş, program sona ermiştir.

 

 

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.