NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

NİĞDE'NİN PROJELERİNE TÜBİTAK'TAN DESTEK

NİĞDE'NİN PROJELERİNE TÜBİTAK'TAN DESTEK

TÜBİTAK'ın Desteklediği 100 Projeden 2'si Niğde BİLSEM'den

Niğde'nin eğitimdeki yüz akı Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezinden büyük başarı: TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında Niğde BİLSEM Proje ekibi tarafından hazırlanan "Doğamda Matematik Var" ve "Niğde'nin Tarih ve Kültür Karıncaları-3" projeleri Türkiye'de tüm kurumlar arasından kabul edilen sadece 100 proje arasına girerek 2021 yılında TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazanmıştır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile İl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü desteklerinde Niğde BİLSEM yürütücülüğünde uygulanacak Projelerin amacı; "Doğamda Matematik Var" projesi ile matematik ve mühendislik ile ilgili etkinlikleri doğada var olan sanatsal olgular ile birleştirerek öğrencilerin keşfetmelerine yardımcı olmaktır. Bu projenin hedef kitlesini ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır.

"Niğde'nin Tarih ve Kültür Karıncaları-3" projesi ile Ortaokul öğrencilerinin yaşadıkları şehrin tarihi mekânlarını-kültürel özelliklerini keşfederek tanımaları, merak duygularını harekete geçirip yaşayarak öğrenmeleri, grup çalışmalarına aktif katılmaları, öğrencilerde tarih ve kültür bilinci oluştururken aynı zamanda bunları korumalarıdır.

Projelerde; Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi akademisyenleri, BİLSEM öğretmenleri ve yurt içinden katılacak uzmanlar tarafından bir hafta boyunca eğitimler verilecektir. Bu süre içerisinde projelerin etkinliklerinde farklı öğrenme tür ve yöntemleri seçilerek, her bir öğrencinin öğrenme stiline uygun öğrenme ortamları hedeflenmektedir. Öğrencilerin keşif ve sorgulama yeteneklerini geliştirmek için uygulamalı eğitimler verilecektir. Eğitimlerde öğrencilere kazandırılması hedeflenen bilgi ve beceriler eğitmenlerden tarafından doğrudan aktarılmayıp, öğrencilerin kendilerinin keşfederek ve sorgulayarak öğrenmeleri amaçlanmaktadır.

Projeler sonucunda öğrencilerin, matematik sevgisinin ve matematiğe olan ilgilerinin artması, tarih ve kültür bilincinin gelişmesi, disiplinler arası etkinliklerle kazandıkları becerileri günlük hayatta kullanmaları ve bilime olan bakış açılarının olumlu yönde değişmesi beklenilmektedir.

 02-06-2021

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.