NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Niğde'de Tüm Paydaşların Katılımıyla Mesleki Eğitimi Güçlendirme ve İş Birliği Toplantısı Düzenlendi.

Niğde'de Tüm Paydaşların Katılımıyla Mesleki Eğitimi Güçlendirme ve İş Birliği Toplantısı Düzenlendi.

     Mesleki Eğitimi Güçlendirme Toplantısı İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil İbrahim YAŞAR, Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alim YEŞİL, esnaf ve sanatkarlar oda başkanları, ilçe milli eğitim müdürleri, mesleki eğitim merkezi müdürleri ve meslek lisesi müdürlerinin katılımıyla düzenlendi.

     Toplantıda karşılıklı iş birliği ve isdihdam odaklı yenilikçi yaklaşımlar konuşuldu. İlimizin genç istihdamını artırmak amacıyla tüm paydaş ve sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda bilgi alış verişi yapılarak iş birliği konusunda mutabık kalındı.

     Mesleki eğitim, hem işveren hem de mesleki eğitim merkezinde eğitim alan gençlerimiz için çok daha cazip hale getirilecek. Ülkemizde iş gücü piyasasının büyük çoğunluğunun ihtiyacı mesleki eğitim merkezlerinden rahatlıkla karşılanabilir olması ve genç işsizlik oranının bu uygulama ve desteklerle düşürülecek olması sektör temsilcilerini umutlandırdı. Öğrenciler haftada 1 gün okula giderken diğer günlerin tamamında işletmelerde, gerçek iş ortamlarında eğitim alıyorlar. 4 yıllık eğitim boyunca asgari ücretin 3'te 1'i kadar ücret alıyorlar ve iş sağlığı ve meslek hastalıklarına karşı da sigortalanıyorlar. 3. yılın sonunda kalfa, 4 yılın sonunda da usta olarak mezun oluyorlar. Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanların, eğitim aldıkları alanlarda istihdam oranı yüzde 90'lar seviyesinde olması hedefleniyor. 9.10.11. sınıfta asgari ücretin 3'te 1'i ve 12. Sınıfta ise asgari ücretin yarısı kadar devlet desteği öğrencilerin sözleşme ile iş başı yaptığı işletmelere ödeniyor. Öğrencilerin sigortaları ise mesleki eğitim merkezleri aracılığı ile devlet tarafından yapılıyor.

 

06-08-202206-08-202206-08-2022

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.