NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

NİĞDE'DE AİLE OKULU EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

NİĞDE'DE AİLE OKULU EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülkemiz genelinde yürütülen Aile Okulu projesi Niğde'de de yoğun bir şekilde uygulanıyor. Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR, "Aile Okulu Projesi kapsamında Niğde'de 1 Ağustos 2022 tarihinden itibaren 101 adet kurs açılmış olup 2.878 kadın, 696 erkek olmak üzere toplam 3.964 kursiyere "Aile Okulu" eğitimleri verilmiştir. Ayrıca "Aile Okulu Eğitimi" vermek üzere 161 öğretmenimiz Aile Okulu Eğitici Eğitiminden geçerek görev yaptıkları okulların velilerine eğitim vermektedirler.

Aile okulu eğitimlerinde ailelerimize; sosyal ve duygusal beceri gelişimi, aile içi iletişim becerileri, akran ilişkileri, bilinçli ve güvenli teknoloji kullanımı, çatışma ve stres yönetimi, ahlaki eğitim, bağımlılıkla mücadele, ahlak gelişimi, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite, ailede trafik eğitimi verilmektedir.

Alanlarında uzman eğitimciler tarafından verilen derslerden ilki, salgın sürecinin etkileri devam ederken "aile içi iletişim" alanında yapılıyor. Bu derste giderek yüzeysel hâle gelen iletişimin nasıl daha nitelikli olabileceğine dair bilgiler paylaşılıyor.

Çatışma ve stres yönetimi dersinde aile içinde sorunlarla başa çıkma gücünün artırılması amaçlanırken bilinçli ve güvenli teknoloji kullanımı dersinde hem anne babaların hem çocukların sosyal hayatlarını etkilemeden gerçek yaşamda güvenli bir şeklide nasıl çevrim içi olabilecekleri aktarılıyor.

Bağımlılıkla mücadele dersinde zararlı alışkanlıklarla başa çıkabilmek, bedenen ve ruhen sağlıklı bir yaşam sürmek için yol gösteriliyor.

Sosyal duygusal beceri gelişimi dersinde verilen bilgilerle çocukların kendi aralarındaki ve ebeveynleriyle ilişkisinin derinleştirilmesi ile güçlendirilmesi amaçlanırken akran ilişkileri dersinde çocukların kendi yaşıtlarıyla iletişimini kolaylaştırmak amaçlanıyor.

Ahlaki gelişim dersleri ise maneviyatın pekiştirilmesine yardımcı oluyor.

Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteler dersiyle ise daha sağlıklı bir aile yapısına katkı sağlanıyor.

Halk Eğitimi Merkezlerimiz koordinasyonluğunda yapılan Aile Okulu Eğitimleri, eğitim-öğretim yılı sonuna kadar devam edecek olup azami seviyede aileye ulaşılmaya çalışılacaktır.

Emeği geçen mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor eğitimlerin hayırlara vesile olmasını temenni ederim." dedi.

21-12-202221-12-202221-12-2022

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.