NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Niğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi teknoloji üretiyor

Tamamı Niğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ nde tasarlanan ve üretime hazır hale gelen ´CNC ROUTER´ bugün görücüye çıktı.
Niğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi teknoloji üretiyor

Tamamı Niğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ nde tasarlanan ve üretime hazır hale gelen ´CNC ROUTER´ İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil İbrahim Yaşar´ a tanıtıldı. Tanıtımda; Makine Teknolojileri alanı öğretmeni Mustafa ÖZTÜRK Makine Teknolojileri alanı öğretmeni Emin Alper SAVUT, Elektrik Teknolojleri Alanı Öğretmeni Murat KAYA tarafından imal edilen CNC tezgahının özellikleri ile ilgili aşağıdaki bilgiler verildi.

 

CNC ROUTER

CNC (COMPUTER NUMERİCAL CONTROL) BİLGİSAYARLI SAYISAL KONTROL SİSTEMİDİR.

CNC ROUTER (İZLENECEK YOL)  : Bilgisayar yardımı ile hareket eden (Belirtilen Yolları İzleyen ) sistemdir. Yani  bilgisayarda  çizmiş olduğumuz bir projeyi sayısal bir vektöre çevirip hassas bir şekilde kesme, yontma, delme yada işleme yeteneğidir.

 CNC ROUTER DA KESME İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞİR ?   

            Cnc router da kesme işlemi  ve Y eksenlerine bağlı olan yüksek frekanslı motorlar tarafından gerçekleşen ve spindle freze ucuna bağlanmış çok keskin elmas yada benzeri bir bıçak (kesici) ile gerçekleşir. Kesme işlemi, keseceğimiz malzeme kalınlığında işleme derinliği ile yapıldığında gerçekleşir. Freze bıçağımız kesilecek olana malzememizin belli oran kadar kesilecek olursa oyma işlemi gerçekleşmiş olur.

CNC ROUTER TEZGAHLARINDA NE TÜR MALZEMELER İŞLENEBİLİR ?

Ahşap, mermer, granit, alüminyum, pleksiglas, polyamid, gibi  yüzeyler üzerinde ebatlama, desen, üç boyutlu modelleme, delik delme, kesme vb. işlemleri  yapılabilir.

CNC POUTER  Tezgahları: Mobilyacılık alanında ; membran kapak, panel kapı imalatı, desen oluşturma işlemi,    Mermercilikde; Mermer ve granit üzerine yazı yazma, desen işleme işlemlerinde, Reklamcılık alanlarında her türlü tabela, model, hediyelik eşya imalatında  kullanılır.

TEZGAHIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

Okul olarak imal ettiğimiz tezgahımızda; Kare lineer kızak ve  kaliteli arabalar kullanılmıştır.   Vidalı mil ve bilyalı somun sayesinde titreşim sorunu ve güç kaybı en aza indirilmiştir.

 

       Okulu ziyarette bulunan Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Halil İbrahim YAŞAR, okul müdürü İbrahim YİĞİT’e ve tüm emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

       

 

 emlemlemlEmlEmlEml

 

 

 

                                                                      *Daha çok fotoğraf için.

                                                                www.facebook.com/NigdeMilliEgitim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CNC Tezgahı Makine Teknolojileri alanı öğretmeni Mustafa ÖZTÜRK Makine Teknolojileri alanı öğretmeni Emin Alper SAVUT, Elektrik Teknolojleri Alanı Öğretmeni Murat KAYA tarafından imal edilmiştir...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.