NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi Tübitak 4004 Projesi Başladı.

Tübitak 4004 Proje Çağrısı Kapsamında Kabul Edilen Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezinin "Niğde´nin Tarih ve Kültür Karıncaları" Adlı Projesi Başladı.
Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi Tübitak 4004 Projesi Başladı.

TÜBİTAK "4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları" çağrısı kapsamında, Niğde Bilim ve Sanat Merkezi Müdür Yardımcısı Ahmet KILIÇ’ın koordinatörlüğünde, bilsem öğretmenlerinden oluşan ekip tarafından hazırlanan “Niğde’nin Tarih ve Kültür Karıncaları” adlı proje önerisi 2017 yılında TÜBİTAK tarafından desteklenmesine karar verilen 57 projeden biri oldu.

Proje, 3 Temmuz 2017 Pazartesi günü Niğde Grand Otel’de tanıtım toplantısı ile başladı. Toplantıya; Niğde İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Sinan ECER, TÜBİTAK Yetkilisi Prof. Dr. Kadir PEKTAŞ, Niğde Bilsem Merkez Müdürü İsa ALİÇ, proje ekibi öğretmen ve rehberleri, projeye katılan öğrenciler ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Açılış konuşmasında söz alan Niğde Bilsem Türkçe öğretmeni aynı zamanda proje yürütücüsü Eser Kahraman projenin amacının: “Öğrencilerin yaşadıkları şehrin tarihi mekânlarını-kültürel özelliklerini keşfederek tanımaları, merak duygularını harekete geçirip yaşayarak öğrenmeleri, grup çalışmalarına aktif katılmaları, öğrencilerde tarih ve kültür bilinci oluştururken aynı zamanda bunları korumalarıdır.” diye belirtti. Projede “Niğde merkez ve merkeze bağlı devlet ortaokullarında öğrenim gören yirmi kız, yirmi erkek olmak üzere kırk öğrenci bulunmaktadır”.  dedi

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Sinan Ecer ise “TÜBİTAK’a bu tarz projeleri desteklediği ve kurumlara fırsatlar verdiği için teşekkür etti. Bilsem’ in yapmış olduğu bu projenin Niğde’mize önemli katkı sağlayacağını, öğrenciler için çok faydalı olacağını, öğrencilerde tarih ve kültür bilincini geliştireceğini belirterek emeği geçenlere ayrıca teşekkür etti.”

Proje sonucunda öğrencilerin tarih ve kültür bilincinin artması, disiplinler arası etkinliklerle kazandıkları becerileri günlük hayatta kullanmaları ve bilime olan bakış açılarının olumlu yönde değişmesi beklenilmektedir. Ayrıca projeden elde edilecek bulguların Sosyal Bilimler literatürüne katkı sağlayacağı ve aynı zamanda bu alanda çalışma yapan akademisyenler ile Sosyal Bilgiler öğretmenlerine yol göstereceği düşünülmektedir.

 Beş gün sürecek projenin kapanış toplantısı ve proje sergisi 8 Temmuz 2017 Cumartesi günü saat 09.00-12.00 saatleri arasında Akmedrese’de kısa bir konser eşliğinde yapılacaktır. 

04-07-201704-07-201704-07-2017

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.