NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mevlid-i Nebî Programı Düzenlendi.

Peygamber Efendimizin Dünyayı Şereflendirmelerinin Sene-i Devriyesi Münasebetiyle Program Düzenlendi.
Mevlid-i Nebî Programı Düzenlendi.

Niğde Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı program 28 Kasım 2017 Salı Günü saat 19.30´da İl Kültür Merkezi salonunda başladı. Belediye Başkanı Rifat ÖZKAN, Ak Parti İl Başkanı Mahmut PEŞİN, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR, Protokol mensupları ile vatandaşların katıldığı program İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Kur´an Tilaveti ile devam eden programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Salih YAŞAR, "Yeryüzünü teşrifleri ile insanlığın istikbalini aydınlatan, hicreti ile medeniyet kuran Hz. Muhammed (s.a.v.)’in doğum günü olan Mevlid-i Nebi bu yıl Hicri Takvim sistemine göre kutlanmaya başlanmıştır.

Rasulü anlamak; misyonunu omuzlarda taşıyabilmek için en ön saflarda beklemektir ; hüzünlü gözlerle, titreyen ellerle ve dua dua bekleyen yüreklerle. Ve anlamak, almaktır sırtından yükünü resulün, çünkü yükünü emin ellere bırakmak ister Nebi . Ve bir el uzanır resulün sırtına, nebinin yükünü paylaşmak isteyen ,yüreğindir bu eller. Sırtından yükünü alan yiğide bakar nebi, gülümser titreyen gözlerle ve tutar yiğidin yüreğini yumuşacık elleriyle,sonra bırakır yükünü. İşte o andaki sevinçtir resulü anlamak, gözyaşlarının peygamberin sevinç gözyaşlarına karıştığı andır.

Peygamberimizi anlama ve anlatma konusunda maalesef  günümüzde ifrat ve tefrite kaçılmakta, çoğu zaman O(s.a.v.)’na ait olmayan, bir çok söz ve fiiller O(s.a.v.)’na aitmiş gibi aktarılmakta veya kaynaklarda O(s.a.v.)’na ait olduğu kesin olan söz ve fiiller tamamen inkar edilmektedir. Oysa doğru olan, sahih sünneti bilmek, o sünnete tabii olmak ve Kur’an’ın anlaşılmasında bu sahih sünneti kaynak kabul etmektir. Çünkü Allah (c.c.) tarafından vaz edilmiş olan dini hükümlerin doğru anlaşılması ancak Allah (c.c.)’ın muradını tespit etmekle mümkündür. Allah (c.c.) kullarına iletilmesini dilediği şeyleri vahiy yolu ile Peygamber’ine bildirmiş, vahyi açıklayıp uygulama görevini de O(s.a.v.)’na vermiştir. Naslardan , isabetli hükümler çıkarmak ve ihtilaflı konuların çözümüne ulaşmak için, anlamı açık olan muhkem ayetlerden hareket etmek, sahih hadislerin beyanlarını dikkate almak, nasları bütünlük içinde anlamaya çalışmak, nakli ve akli bir zaruret bulunmadıkça nasların zahirine bağlı kalıp, aklı nakle tabi kılmak gerekir. Nas bulunmayan konularda ise aklın temel ilkelerine başvurularak  Kur’an’ın genel muhtevasına ve özüne uygun bir şekilde içtihat etmek gerekir. Ancak nassın bulunduğu konularda ve dinin temel esaslarını belirlemede akla bağımsız yetki verilemez.

İslam Tevhid dinidir; bunun anlamı Allah(c.c.)’tan başka tanrının bulunmadığı, ancak O(c.c.)’na kulluk edileceği ve ancak O(c.c.)’ndan yardım dilenileceğidir. Hz. Peygamber (s.a.v.)’den başka hata ve günahtan korunmuş hiçbir kimse yoktur. Sahabiler, daha sonrakiler, Alimler, Salihler, Veliler hem günah işleyebilirler, hem de yanılabilirler. Bu sebeple onların söyledikleri ve yaptıkları ancak Kur’an’a ve Sünnete uygun olduğunda örnek alınabilir. İmam-ı Rabbani’nin deyişiyle; “Bir kimse havada uçsa, su üzerinde yürüse, kalplerde olanı bilse dahi eğer onun söz ve davranışlarında kıl ucu kadar sünnete uymayan bir şey varsa, o kimse yuları serbest bırakılmış bir imtihan aracıdır.”

Şeyhini, mürşidini, liderini, günah işlemez, yanılmaz, yaptığı ve söylediği tartışılamaz, Kur’an ve Sünnet ölçüsüne vurulamaz diye bilen ve inanan kimseler sahih İslam’ın dışında kalırlar.

Peygamberlerin, özellikle Hz. Muhammed(s.a.v.)’in diğer insanlardan farklı meziyetlere sahip oldukları bir gerçektir. O’nların normal bir insanın amellerine sahip olduklarını düşünmek, nübüvvet makamını hafife almaktır.

Sözlerimi Aliya İzzetbegoviç’in şu sözü ile bitirmek istiyorum; “Müslümanlar, -Kur’an hayatta nasıl uygulanacak?- sorusundan kaçmak için, Kur’an’ın nasıl okunması gerektiği hususunda geniş bir ilim ürettiler. Kur’an ve İslam sadece hocalara bırakılmayacak kadar önemlidir" dedi. 

Naat Şiiri, tiyatro gösterisinin yer aldığı programda Şehit Kemal Tosun Anadolu İmam Hatip Lisesinin de destek verdiği ilahiler okundu. Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdimi ile sona erdi.

29-11-201729-11-201729-11-201729-11-201729-11-201729-11-2017

 

 

Daha çok fotoğraf için

 

 

 

 

 

     www.facebook.com/nigdeilmem

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.