NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kış Okullarımız Hayata Geçti

Kış Okullarımız Hayata Geçti

Millî Eğitim Bakanlığı, yaz okullarının ardından bu yıl ilk kez yarıyıl tatilinde de "Bilim", "Sanat", "Matematik" ve "İngilizce" olmak üzere 4 alanda, eğlenceli ve yenilikçi öğrenme yaklaşımlarını içeren ücretsiz kurslar için hazırlıklarını tamamladı.

İlk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 19 milyon öğrenci, 20 Ocak'ta 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ilk yarıyıl tatilini yapmak üzere karne aldı.

İlk kez geçen yıl yaz tatilinde açılan "yaz okulları", velilerden gelen yoğun talep üzerine Bakanlığı harekete geçirdi. Bakanlık, 2 haftalık yarıyıl tatilinde de yaz okulu kapsamını genişleterek tüm kursları açma kararı aldı. Bu kapsamda bu yıl ilk kez "kış" döneminde de uygulanacak ücretsiz kurslar, 21 Ocak'ta başladı ve 5 Şubat Pazar gününe kadar devam edecek.

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezini ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR konu ile alakalı yaptığı açıklamada "Geçtiğimiz yıl yaz tatilinde başlattığımız yaz okullarını bu ara tatilde kış okulları olarak ilk defa düzenliyoruz. Öğrencilerimiz, 2 haftalık ara tatilde toplam 40 saat kurs alabilecekler. Matematik ve İngilizce derslerinde açılan kurslarda, 4. sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrenciler için belirlenecek 6 grupta etkinlik yapılıyor. 

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) destekleme ve yetiştirme kurslarında ise bilim ve sanat alanlarında her bir atölye programı, günlük en fazla 4 saat olmak üzere toplam 16 saat olarak planlandı. Bir öğrenci, en fazla 2 farklı atölye veya ders grubundan BİLSEM destekleme ve yetiştirme kursuna devam edebiliyor haftalık 16, toplam 32 saat atölyelere katılabilecek.

Öğrenciler ve öğretmenler, bulundukları illerde açılan kurslardan yararlanabiliyorlar.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde yarıyıl tatilinde açılacak İngilizce ve matematik kursları için dijital ortamda yayımlanmak üzere öğrenci etkinlik materyalleri de hazırlandı. İlköğretim düzeyinde 4. sınıftan 8. sınıfa kadar matematik ve İngilizce derslerine ait taslak çerçeve programı oluşturuldu.

Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul kademeleri için yarıyıl tatiline özel 5 ayrı dijital materyal de ilk kez öğrencilerin kullanıma sunuldu. Matematik dersleri için "Matematik ile Eğlenceli Kış", İngilizce dersleri için "Winter Fun with English" olmak üzere dijital ortamdaki 2 yeni dergi hazırlandı.

Ayrıca okul öncesi, ilkokul ve ortaokul olmak üzere 3 ayrı kademedeki öğrencilere yönelik güncel bilgilerin, eğlenceli etkileşimli içeriklerin yer aldığı 3 ayrı Bilim Sanat Dergisi de dijital ortamda ilk kez hazırlandı.

Bakanlığımız, yeni dijital eğitim materyallerini, karnelerin verildiği 20 Ocak Cuma itibarıyla resmi internet sitesinden tüm öğrencilerin kullanımına sundu. Kurslarda kullanılacak materyaller, her seviyedeki öğrencinin gelişimi gözetilerek hem öğretici hem de keyifli vakit geçirmesini sağlayacak şekilde tasarlandı. Yeni yaklaşımların kullanıldığı programda, eğlenceli ve günlük yaşamla ilişkili, yaparak-yaşayarak öğrenme sürecini kapsayan ve öğrencilerin ihtiyaçlarına göre farklılaştırılmış ve zenginleştirilmiş içerikler yer aldı.

 İlimiz geneli bilim sanat merkezlerinde kış okulu kapsamında;

1. Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

2. Akıl Oyunları Atölyesi

3. Problem Çözme Teknikleri

4. Bilimsel Araştırma Yöntemleri

5. Tasarım ve İnovasyon

6. Yabancı Dil Atölyeleri (A1-A2-B1-Speaking-Çeviri)

7. Drama

8. Matematik alanlarında 225 öğrenci kurs görmektedir.

 

Temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarında ise 123 okulumuzda 109 öğretmenimiz 2139 öğrenci ile kış okulları devam etmektedir." dedi.

24-01-202324-01-202324-01-202324-01-2023

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.