NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR´IN LYS Mesajı.

İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR´IN LYS Mesajı.

Sevgili Öğrenciler, Değerli Veliler;

Türkiye genelinde LYS’ye 1 milyon 73 bin 18, ilimizde ise 4200 aday girecektir.

Lisans Yerleştirme Sınavları toplamda 5 oturumda yapılacak olup, 18 Haziran 2016 tarihinde LYS-4 ile başlayacak 26 Haziran 2016 Pazar günü LYS-3 ile sona erecektir.

LYS sorularının önceki yıllarda olduğu gibi tümüyle Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun olarak hazırlanmakta olduğu ve öğrencilerimizin endişelenmelerini gerektirecek bir durum yoktur.

Öğrencilerimiz, meslek hayatına yön verecek LYS’deki sorular kadar yaşadığı çevre ve stresle de mücadele etmek zorunda kalıyor. Bu süreçte aday en büyük desteği ailesinden alacaktır; dolayısıyla ailenin bilinçli olması, olumlu tutum ve davranışlarla gençleri desteklemeleri, adayların sınavı sorunsuz atlatmalarına yardımcı olacaktır.

Adayların ve anne-babaların sınav sürecinde yaşadıkları en belirgin duyguların başında heyecan, endişe ve  kaygı vardır. Bu sebeple sınava ilişkin kaygının temelinde sınavlar değil, sınavlara yüklenilen anlamlar, yönelttiği düşünsel tepkiler, içsel konuşmalar, yorumlar ve değerlendirmeler yatmaktadır. Adaylarımızın hazır bulunuş düzeyleri ve kendilerine olan özgüvenleri ne kadar yüksekse, kaygı düzeyleri de o kadar normal, dolayısı ile başarıları da en üst seviyede olacaktır.

Adaylarımızın sınav öncesinde dikkat etmeleri gereken hususları ifade etmek gerekirse;

  •   Sınava gireceğiniz okul / bina ve salonu önceden mutlaka görünüz.
  •   Uyku düzenini sağlamak için belirli bir saatte yatıp ve belirli bir saatte kalkmaya alışmalısınız.
  •   Beslenme sisteminizi değiştirmeyiniz; doğru beslenme başarınızı artırır.
  •   Stresli ve yorucu aktiviteden uzak durmanız yararınıza olacaktır.
  •   Gevşeme egzersizleri yapmak sınav öncesi stresinizi azaltacaktır.

Sınav günü yapılacaklar

  •   Sınav Merkezine yarım saat öncesinde ulaşınız.
  •   Sınavda yanınızda bulundurmanız gereken belgeleri akşamdan hazırlayınız.
  •   Sınav merkezine giderken yanınızda size yardımcı olacak ya da doğabilecek problemlerin çözümünde size destek olacak bir kişinin olması, sınava ilişkin oluşabilecek olumsuzlukları engelleyerek   kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Sevgili öğrenciler sınav sonuçları 18 Temmuz 2016 tarihinde açıklanacaktır; sonrasında tercihler döneminde sizlere yardımcı olmak üzere il merkezinde 10,  ilçelerde ise Altunhisar 1, Bor 3, Çamardı 1, Çiftlik 1 ve Ulukışla 1 olmak üzere toplamda 17 Tercih ve Danışma Bürosu oluşturduk ve bu bürolarda 44 rehber öğretmenimizi görevlendirdik. Tercih ve Danışma Büroları 26 Temmuz – 02 Ağustos 2016 tarihleri arasında hizmet verecektir.

      LYS’YE girecek  öğrencilerimize  başarılar diliyorum ve  her bir öğrencimiz için haklarında en hayırlısını Cenab-ı Allah´tan niyaz ediyorum.         

                                                                                                                     Halil İbrahim YAŞAR

                                                                                                                     İl Milli Eğitim Müdürü

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.