NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR´ın 8. Sınıf Ortak Sınavları Mesajı.

İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR´ın 8. Sınıf Ortak Sınavları Mesajı
İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR´ın 8. Sınıf Ortak Sınavları  Mesajı.

Sevgili öğrenciler;  

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı kasım ayı içerisinde birincisi gerçekleştirilen 8. Sınıf ortak sınavlarının ikincisi 26 Nisan 2017 Çarşamba ve 27 Nisan 2017 Perşembe günleri yapılacak olup; 1. gün Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi; 2. gün Fen Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil yazılıları ayrı ayrı saatlerde olacak şekilde planlanmıştır.

İlimizde 5806, Türkiye genelinde ise yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrenci bu sınava girecek. “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı” ülkemizde ve dünyada yapılan en büyük ve en kapsamlı sınavlardan biri olma niteliğindedir. Bu sınavlar, öğrencilerimiz açısından gelecekte icra edecekleri mesleğin ve bunun ilk adımı olan ortaöğretim kurumunun belirlenmesine yönelik önemli bir sınav niteliğindedir. Ortaöğretim sonrası birçok gencimiz yükseköğretime geçmekte birçoğu ise ortaöğretimde edindiği bilgi ve beceri ile hayata atılmaktadır. 

26-27 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz Temel eğitimden orta öğretime geçiş sınavlarında çocuklarımız başarılı olmaları her şeyden önce sınav kurallarına ve sınav görevlilerin verecekleri talimatlara / yönergelere uymaktan geçtiğinin bilinmesi gerekir. Öğrencilerimizin sınava bakışı,  sınav algısı, o günkü sağlık durumu vb. sınav başarısını etkileyen ikinci unsurlar olacaktır. Temel eğitimden orta öğretime geçişte sınavların ayrı ayrı yapılması ve ara verilmesi öğrenci açısından olumlu bir planlamadır; stres ve kaygının bu şekilde azalmasına katkı sağlayacaktır.  Bu sistemin asıl amacı, öğrencinin başarısını anlık bir performansa dayalı olarak değil, geniş bir zaman dilimine yayarak belirlemektir. Sizler normal olarak okulunuzda, kendi sınıfınızda, arkadaşlarınızla yıl içerisinde derslerinizden olduğunuz yazılı yoklamanın bir benzeri olan sınavlara tabi tutulup, bu sınavlardan alacağınız notlar ve okuldaki başarılarınızın da katılımı ile bir üst okullara yerleştirmeniz yapılacaktır.

Sevgili öğrenciler sizlere önerilerimiz;

  • Sınav hakkında olumsuz düşünce ve sohbetlerden, kazanamayacağım, başaramayacağım gibi içsel konuşmalar yapmaktan uzak durun. 
  • Sınav performansınızı etkileyebilecek aktivite ve faaliyetlerden uzak durmanız sizlerin yararına olacaktır.
  • Sınav yaklaştıkça yeni konu öğrenmek yerine konu tekrarı yapın ve önceki yılların sorulara göz atın. 
  • Diğer günlerdeki gibi okula gitmek için hazırlanın ve kahvaltınızı yapın. 
  • Okullarımızda sizlere yardımcı olacak öğretmenlerimiz olacak, onların sizlere vereceği tavsiye ve yönergelere mutlaka uyun.

Sevgili öğrenciler şunu unutmayınız; bu sınavlar sadece birer fırsattır. Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle başarılar dilerim.

Sevgili anne-babalar;

Bu sınavların çocuklarınız için, yararlanılması gereken bir seçenek olduğunu, bu sınavla istenilen okula yerleşememenin son olmadığı, eğitim hayatı içinde başka fırsatların olabileceği bilinmesinde fayda vardır.

Sizlere önerimiz

  • Çocuğunuzdan beklentilerinizde gerçekçi olmaya çalışın; beklentileriniz ile çocuğunuzun yapabilecekleri birbiriyle uyumlu olursa çocuğunuzun kaygıları azalacaktır. 
  • Bu zor dönemde çocuklarınıza anlayışlı ve destekleyici davranın.  
  • Çocuğunuzu takdir edin. Çocuğunuzun sürekli olumsuz yanlarını, yapamadıklarını vurgulamak yerine olumlu yanlarını görmek onun kendisine olumlu bakmasını kolaylaştırır. 
  • Anne-babaların çocuklarının başarısı için maddi-manevi her türlü fedakârlığı yaptığını biliyoruz. Karşılık beklemek de en doğal hakkınızdır. Fakat çocuğunuz gayret sarf ettiği halde sonuç istediğiniz gibi değilse, elinden gelenin o kadar olduğunu kabullenmek gerekir.       

 Çocuklarınız için en iyisinin olması dileklerimle.        

                                                                                                                  H. İbrahim YAŞAR                 

                                                                                                                 İl Milli Eğitim Müdürü

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.