NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü H. İbrahim YAŞAR´IN Öğrenci ve Velilere Tercih Dönemi Önerileri

İl Milli Eğitim Müdürü H. İbrahim YAŞAR´IN Öğrenci ve Velilere Tercih Dönemi Önerileri

Değerli veliler, Sevgili öğrenciler,

29 Haziran 2016 tarihinde Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması tercihlerinde kullanılmak üzere yerleştirmeye esas puanlar (YEP) açıklanmıştı. Ortaokullarımızdan mezun olan öğrencilerimiz için ortaöğretim kurumlarına geçiş uygulaması tercihleri döneminde yardımcı olmak üzere merkez ilçede 12,  Altunhisar 2, Bor 2, Çamardı 1, Çiftlik 2 ve Ulukışla 1 olmak üzere toplamda 20 tercih ve danışma bürosu oluşturduk; bu bürolarda 62 rehber öğretmen, idareci ve bu alanda yetkin öğretmenlerimizi görevlendirdik.

18 Temmuz 2016 tarihinde açıklanacak olan Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçları sonrasında tercihler döneminde üniversiteye gidecek adaylarımıza yardımcı olmak üzere merkez ilçede 10,  Altunhisar 1, Bor 3, Çamardı 1, Çiftlik 1 ve Ulukışla 1 olmak üzere toplamda 17 yükseköğrenime geçiş tercih ve danışma bürosu oluşturduk ve bu bürolarda 44 rehber öğretmenimizi görevlendirdik. 

Komisyonlarımızın İlimiz Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü koordinatörlüğünde öğrenci ve velilerin erişiminin kolay olduğu ortaokullar ve liselerimiz bünyesinde hizmet vermesi planlanmıştır. 

Ortaöğrenime geçiş tercih ve danışma büroları ilimizde 8. sınıf ortak sınavlarına giren 5714 adaya 15-25 Temmuz 2016 tarihleri arasında; yükseköğrenime geçiş tercih ve danışma bürolarında ise yeni mezun ve önceki yıllarda mezun olan yaklaşık 8000 adaya 26 Temmuz – 02 Ağustos 2016 tarihleri arasında profesyonel tercih danışmanlığı hizmeti verecektir.

Komisyonlarda görev alacak öğretmenler; öğrenci ve velilere, tercihlerde öğrencinin ilgi ve yeteneğini dikkate alarak, üst öğrenim kurumlarının kontenjanları, yüzdelik dilimleri, başarı sıraları, okulların ulaşım, barınma imkânları ve fiziki şartlarına ilişkin bilgiler aktaracaklar.
Bu sayede öğrenciler, kendilerini tanıyan, ilgi ve yetenekleri konusunda bilgi sahibi öğretmenlerden destek alacaklar.

Bütün adaylarımıza önerimiz tercih listelerini teslim etmeden ya da sisteme giriş yapmadan önce tercih danışma bürolarımıza gelerek mutlaka bir uzmana danışmalarıdır.

Hayal ettiğiniz okul ve üniversitede öğreniminizi devam ettirmeniz dileğiyle başarılar dilerim. 

                                                                                                                           Halil İbrahim YAŞAR

                                                                                                                           İl Milli Eğitim Müdürü

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.