NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Öğretmenlere Hızlı ve Anlayarak Okuma Kursu

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Yerel Projelerinden Hızlı ve Anlayarak Okuma Kursu Başladı.
İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Öğretmenlere Hızlı ve Anlayarak Okuma Kursu

2015-2016 Eğitim Öğretim yılı eğitimde kaliteyi artırma projeleri kapsamında müdürlüğümüz Ar-Ge birimi tarafından ilimiz öğretmenlerine “Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri” eğitim programı 8 ayrı grupta toplam 248 gönüllü öğretmenlerimizin katılımı ile başlamıştır.

 

“Okuma” bilgiye ulaşmada en önemli araçlardan biridir. Hızla gelişen ve değişen dünyamızda teknolojiye ayak uydurabilmek ve zamandan tasarruf sağlayabilmek için “Etkili ve Çok Hızlı Okuma (En kısa zamanda, çok fazla bilgi edinmeyi ve kavramayı sağlayan etkili okuma türü)” ziyadesiyle önem kazanmıştır. Zira ülkemizde yetişkin kişilerin okuma hızlarının dakikada 150-200 kelimeyi geçmediği gözlenmektedir. 

 

Eğitimcilerin uzun yıllar yaptığı araştırmalar “Nasıl daha hızlı ve anlayarak okumalı?” sorusuna cevap aramıştır. Kişinin yaşadığı çağa uyumunu sağlayabilmesi için önce uyum sağlama kapasitesini geliştirmesi gerekir. Ancak böylelikle sürekli öğrenme süreci içinde yer alabilir. Okumada yeni teknikler kazanma, bu uyum sağlamanın önemli bir bölümüdür.

 

Bu amaçla Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, ilimizde görev yapan ve bu konuda istekli olanlardan Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri öncelikli olarak  Uzman & Eğitimci Yazar Ahmet Akay AZAK Yönetiminde gerçekleştirilen 8 Gün “Hızlı ve Anlayarak Okuma” eğitim programımız devam etmektedir. Öğretmenlerimiz bu programı aldıktan sonra devam edecek bireysel etkinliklerle kendilerini geliştirecek ve okullarındaki öğretmen ve öğrencilere bu konuda ders vererek projenin devamını sağlayacaklardır.

 

Merkez Hacı Zekiye Arslan Anadolu Lisesi Toplantı Salonunda kursun açılışını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR, eğitime katılan öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmada “Sizler göle atılan bir taş gibi bu eğitimi tüm ilimize aktaracaksınız. Okulunuzdaki öğretmen ve öğrencilere Hızlı ve Anlayarak Okuma Tekniklerini aktararak ilimizin okuma seviyesinde olumlu bir değişim sağlanmasına katkı vereceğinizi umuyorum. Yapılan eğitimin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyor, Eğitimci Ahmet Akay AZAK’ a başarılar diliyorum” dedi.

07-01-201607-01-201607-01-201607-01-201607-01-2016

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.