NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 92. Yıl Dönümü Niğde´de Coşkuyla Kutlandı.

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 92. Yıl Dönümü Niğde Atatürk Meydanında düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı.
Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 92. Yıl Dönümü Niğde´de Coşkuyla Kutlandı.

CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNUN 92. YIL DÖNÜMÜ NİĞDE’DE DÜZENLENEN TÖRENLERLE KUTLANDI.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. Yılı kutlamaları 28/10/2015 tarihinde saat 13:00´da Atatürk anıtına çelenk sunma ile başladı.

29/10/2015 Perşembe günü saat 09:30´da devam eden kutlama programı, Niğde Valisi Sayın Necmeddin Kılıç´ın öğrencilerin ve halkın bayramını kutlamasıyla başladı. Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti.

Törende konuşma yapan Vali Kılıç: ’’Bayrağımız üzgündü, Bayrağımız solgundu, milletimiz üzgündü. Vatan toprağı işgal edilmişti. Ordularımız dağıtılmış, tersanelerimize girilmiş, kalelerimiz zaptedimişti. Memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmişti. Millet Fakr-u zaruret içerisinde harap ve bitap düşmüştü. Esir edilmek isteniyorduk. Köleleştirilmek isteniyorduk. Tüm gücümüzü I. Dünya Harbinde harcamıştık. 14 yaşındaki çocuklarımız cephelere gitmiş, çok azı geri dönebilmişlerdi, Şehid olmuşlardı. Dört bir taraftan kutsal vatan toprağına hücum edilmişti. Ancak şuna inanıyordu insanımız, bu coğrafyada bir tek kişi nefes alıyorsa, bu vatan toprağı düşman eline geçmez. Öyle diyordu şair; Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak, sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. Küllerimiz üzerinden tekrar ayağa kalkmalıydık. O fedakar millet binebileceği tüm binekleri ordumuza verdi, ambarındaki mahsulü verdi. inanılmaz bir birlik, beraberlik ve fedakarlık  içerisinde Sakarya´ya ulaştık. Baş komutan Gazi Mustafa Kemal meydana bakıyor ve melhame-i kübra diyordu yani çok kanlı, son bir büyük savaş diyordu. Savaş  bizim oldu, peşinde zaferlerle taçlanan Anadolu coğrafyası düşman çizmesinden kurtarılan kutsal vatan toprağında cumhuriyeti kuran irade millete bir hediye vermek istedi. 29 Ekim bir taraftan kurtuluş mücadelesinin sonunda kurulan bir devletin dünyaya ilan edilmesidir, diğer taraftan da bundan böyle insanımızı ve insanı önceleyen, insanı odaklayan, insanın mutluluğunu hedef alan Cumhuriyetin milletimize hediye edilmesidir. Cumhuriyeti kuran irade Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları bize bir emir verdiler, görev bıraktılar, bize bir emanet bıraktılar. dediler ki :biz vatan toprağını kurtardık, tekrar devletimizi kurtardık, şüphesiz Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır. Devletimiz baki olacaktır, ancak siz muassır medeniyetler seviyesinin üzerine bu ülkeyi, bu devleti taşıyın dediler, emrettiler. Çağlar ötesinden Mustafa Kemal´e selam olsun, silah arkadaşlarına selam olsun. Emri aldık, baş üstüne, kabul ettik emrettiğiniz hedefe çok yaklaştık. 100 . yılda muassır medeniyet seviyesinin üzerinde olacağız. Dünyaya medeniyetin ışıklarını yine biz yayacağız, emin olun. Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına rahmet diliyorum" dedi.

Vali Kılıç’ın konuşmasının ardından şiirler okundu, sportif faaliyetler ve halk oyunları oynandı. Çeşitli spor dallarında ve Cumhuriyet Bayramı konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren sporculara ödüller verildi.

Program geçiş töreni ile sona erdi

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.