NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cemil Meriç Görme Engelliler Ortaokulunda Satranç Sınıfı Açıldı.

Cemil Meriç Görme Engelliler Ortaokulunda Görme Engelliler İçin Satranç Sınıfı Açıldı.
Cemil Meriç Görme Engelliler Ortaokulunda Satranç Sınıfı Açıldı.

Türkiye İş Bankası’nın desteği ve Türkiye Satranç Federasyonu ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde başlatılan “Gören Eller” projesi kapsamında görme engelli çocuklara yönelik Niğde il merkezimizde bulunan Cemil Meriç Görme Engelliler Ortaokulunda Niğde İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Sinan ECER’in, Niğde İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ergin KÜÇÜKTÜRK’ün , İş Bankası Niğde Şubesi Müdürü Turgay AKPINAR’ın, Niğde Satranç İl Temsilcisi Ceyhan BAYINDIR’ın, Cemil Meriç Görme Engelliler Ortaokulu Müdürü Adnan GÜMÜŞ’ün katılımıyla 25 Nisan Çarşamba günü ‘‘Görme Engelliler Satranç Sınıfı’’ nın açılışı yapıldı.

Açılışı yapan Niğde İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Sinan ECER, herhangi bir engeli bulunmayan insanlarımızın fiziksel engeli bulunanları aynı zamanda zihinsel engelli olarak da algıladığını; temel amaçlarının bu yanlış algılamaları düzelterek insanlar arasındaki iletişim engelini ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

Niğde Satranç İl Temsilcisi Ceyhan BAYINDIR, görme engellilere özel olarak tasarlanan ahşap satranç takımlarını tanıtırken öğrencilerin çok mutlu ve hevesli oldukları gözlendi. Federasyon bünyesinde zaman zaman satranç turnuvaları düzenlendiğini, ilerleyen zamanlarda görme engelli bireylerin de turnuvalara dahil edileceğini; engelli bireylerin yaşadıkları zorlukların temelinde normal bireylerin dikkatsiz davranışları olduğu konusunda hemfikir olduğunu belirtti.

İş Bankası Niğde Şubesi Müdürü Turgay AKPINAR ise kendisinin de bu spora ilgisinin bulunduğunu, çocuklarına da satranç sevgisi aşılamaya çalıştığını, bu tür projelerde kendisi ve İş Bankası adına yer almaktan memnuniyet duyduklarını vurguladı.

Cemil Meriç Görme Engelliler Ortaokulu Müdürü Adnan GÜMÜŞ , engelli vatandaşların yaşadıkları zorluklardan bahsetti. Kaynaştırma eğitiminin lisede başladığını fakat kaynaştırma eğitimi daha erken yaşlarda başlatılabilse bu öğrenciler için daha faydalı olabileceğini, satranç sınıfın açılması da bir çeşit kaynaştırma eğitimi sayılabileceğinden bu sınıfın açılmasından dolayı mutlu olduğunu söyleyerek açılmasında katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

27-04-201827-04-2018

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.