NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ANADOLU MEKTEBİ PROJESİ KAPSAMINDA NİĞDE´DE YAZAR BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

ANADOLU MEKTEBİ PROJESİ 22ŞUBAT 2018 Perşembe günü İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda Yazar Ayşegül GENÇ, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Sezai DEMİRHAN, İl Koordinatörü Yasin ŞİMŞEK,  Niğde’de projenin yürütüldüğü liselerdeki sorumlu edebiyat öğretmenleri ve ilgili öğrencilerin katılımıyla bir sohbet-söyleşi programı düzenledi.
ANADOLU MEKTEBİ PROJESİ KAPSAMINDA NİĞDE´DE YAZAR BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

NİĞDE ANADOLU MEKTEBİ 22ŞUBAT 2018 Perşembe günü İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda Yazar Ayşegül GENÇ, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Sezai DEMİRHAN, İl Koordinatörü Yasin ŞİMŞEK,  Niğde’de projenin yürütüldüğü liselerdeki sorumlu edebiyat öğretmenleri ve ilgili öğrencilerin katılımıyla bir sohbet-söyleşi programı düzenledi.

Yazar Ayşegül GENÇ’in ÇİLE KIRGINI romanı İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün desteğiyle temin edilerek proje kapsamındaki 130 öğrenciye okutuldu. Öğrenciler programa ilgili eseri okumuş, yazarımıza yöneltecekleri soruları belirlemiş olarak katıldılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda Anadolu Mektebi İl Koordinatörü Yasin ŞİMŞEK programın açılışında bir müdürün öğretmenlerine yazdığı  mektubu okudu: 

Bir toplama kampından sağ kurtulanlardan biriyim. Gözlerim hiçbir insanın görmemesi gereken şeyleri gördü. İyi eğitilmiş ve yetiştirilmiş mühendislerin inşa ettiği gaz odaları, iyi yetiştirilmiş doktorların zehirlediği çocuklar, işini iyi bilen hemşirelerin vurduğu iğnelerle ölen bebekler, lise ve üniversite mezunlarının vurup yaktığı insanlar. Eğitimden bu nedenle kuşku duyuyorum. Sizlerden isteğim şudur; Öğrencilerinizin insan olması için çaba harcayın. Çabalarınız bilgili canavarlar ve becerikli psikopatlar üretmesin. Okuma yazma, matematik, çocuklarınızın daha fazla insan olmasına yardımcı olursa ancak o zaman önem taşır.”

Mektuptan hareketle sanatın, edebiyatın amacının ‘çocuklarımızın, gençlerimizin daha fazla insan olmasına katkıda bulunmak’ olduğunun altını yeniden çizen Yasin ŞİMŞEK, sözü Yazar Ayşegül GENÇ’e teslim etti.

Yazar Ayşegül GENÇ önce anlam kaybına uğramış genç, adalet, güzellik, masumiyet gibi kimi kavramlarla ilgili kısa bir sohbet gerçekleştirdi. Daha sonra söyleşiye geçildi. Projede görev alan öğretmen ve öğrenciler sanat-edebiyat, okuma, yazma, edebi kurgu ve okudukları Çile Kırgını ile ilgili Yazar Ayşegül GENÇ’e çok sayıda soru yöneltti. Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleştirilen program sonunda yazarımıza İl Milli Eğitim Şube Müdürü Sezai DEMİRHAN tarafından plaket, proje kapsamında Cengiz AYTMATOV okumalarında öne çıkan Niğde Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Esin GÜÇLÜER tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi. 

05-03-201805-03-201805-03-201805-03-2018

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.