NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası

4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası

 


07-05-2021


 

Ülkemizde 1987 yılından bu yana her yıl 4-10 Mayıs tarihleri arası "İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası" olarak kutlanmaktadır.

Çalışma hayatının en önemli konularından biri olan İş Sağlığı ve Güvenliği konusu tüm ülkelerin karşı karşıya olduğu ortak bir sorundur. Çünkü bu konu doğrudan insan sağlığı ve hayatı ile ilgilidir ve hiçbir şey insandan daha değerli değildir.

Yapılan araştırmalara göre iş kazalarının yüzde %98'i, meslek hastalıklarının yüzde %99'u önlenebilir iken; gerekli önlemler alınmadığı için her yıl iş kazaları ve meslek hastalıklarından dolayı birçok kayıp yaşanmaktadır.

İşyerlerinde önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği anlayışı ile hareket edilerek, tüm süreçlerde birinci önceliğin İş Sağlığı ve Güvenliğine verilmesi, İş Sağlığı ve Güvenliği bilincinin oluşturulması mutlaka sağlanmalıdır.

Ülkemizin geleceğe güven ve refah içinde ulaşması adına çalışma yaşamımıza yenilikler getiren "6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu" 2015 yılından bu yana "İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın" felsefesi ve "Önlemek Ödemekten Daha Ucuzdur" yaklaşımıyla Merkez Teşkilatı için Bakanlığımız Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Merkez İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi, İlimiz okul ve kurumlarımızda Müdürlüğümüz İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi tarafından yürütülmektedir.

Okul ve kurumlarımızda çalışandan ve çalışma koşullarından kaynaklanan riskleri en aza indirmek, gerekli iyileştirmeleri yapmak ve güvenli çalışma koşullarını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Müdürlüğümüz İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) tarafından yürütülen faaliyetlerle okul ve kurumlarımızın daha güvenli, sağlıklı, hijyenik ve yaşanılabilir bir ortam olması hedeflenmektedir. Bu kapsamda;

1-      İş Güvenliği İş ve İşlemleri,

2-      Güvenli Okul çalışmaları,

3-      İlk Yardım Eğitimleri,

4-      Okul Sağlığı Çalışmaları,

5-      İş Ekipmanlarının Peryodik Kontrol Çalışmaları,

6-      Pansiyonlu Okulların denetimleri,

7-      Öğretmenevleri iş sağlığı ve güvenliği ile sivil savunma denetimleri,

8-      Sıfır Atık Çalışmaları,

9-      MEB Arama Kurtarma Birimi (AKUB) çalışmaları,

10-  Kalite Yönetim Sistemleri Belgelendirme hizmetleri

11-  Covid-19 Pandemi Yönetimi çalışmaları birimimizce yürütülmektedir.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında çalışanların İSG eğitimleri, çalışan temsilcileri eğitimleri, risk değerlendirme ekipleri eğitimleri, iSG kurul üyeleri eğitimleri, işbaşı eğitimleri, yangın eğitimleri, arama kurtarma eğitimlerinin yanında çalışanların sağlıklı ve güvenli bir ortamda güvenli çalışmaları konusunda rehberlik yapılmaktadır.

Okul sağlığı hizmetleri kapsamında, okul gıda işletmeleri denetim ve rehberlik çalışmaları yapılmaktadır. Bakanlığımız tarafından TSE ile birlikte yürütmekte oldukları Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu doğrultusunda 21 tetkik personeli tarafından 358 okulumuz yerinde denetlenerek "Okulum Temiz Belgesi" almıştır. Belge almayan okulumuz bulunmamaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürüttüğü sıfır atık projesi okul ve kurumlarımızda uygulanmaktadır. EÇBS sistemine kayıtlar yapılmış ve temel seviye sıfır atık belgelendirme çalışmaları yürütülmüştür. Önümüzdeki süreçte TEMA Vakfı ile Bakanlığımız arasında imzalanan protokol gereği sıfır atık çalışmaları birlikte yürütülecektir.

İş Ekipmanları Periyodik Kontrolleri kapsamında okul ve kurumlarımızda bulunan elektrik iç tesisatı, kalorifer kazanı, yangın sistemleri, topraklama, paratoner, jeneratör ve kompresör sistemlerinin periyodik kontrolleri periyodik kontrol uzmanlarımızca yapılmakta okullarımızın iş ekipmanlarının sağlıklı çalışması sağlanmaktadır.

Niğde İl Millî Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Eğitim Merkezi tarafından personellerimize İlkyardım Yönetmeliği kapsamında ilk yardım eğitimleri uzman personel tarafından verilerek Sağlık Bakanlığı ve Kızılay tarafından belgelenmektedir. 1500'den fazla personelimize eğitimler verilerek belgelendirilmiştir.

28 gönüllü öğretmenimizden oluşan MEB-AKUB ekibi oluşturulmuştur.

Yönetim Sistemleri Belgelendirme Hizmetleri 2021 yılında 3 okulumuzda ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, 1 okulumuzda TS ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi çalışmaları başlatılmıştır. Söz konusu okullar kalite belgelerini aldığında yeni okullarımız için çalışmalar başlatılacaktır.

Bu sene düzenlenen 31 inci İş Sağlığı ve Güvenliği Haftasının çalışma hayatına olumlu katkılar sağlaması dilekleriyle.

 

                                                                                                                       Nejat YILDIZ

                                                                                                          Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü

                                                                                                          İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi

                                                                                                                      İl Koordinatörü

 

 

 

Yukarı Kayabaşı Mah. Dışarı Cami Sk. No 9 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.