NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 100. Yılında Niğde'de Coşkuyla Kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 100. Yılında Niğde'de Coşkuyla Kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törende Valimiz Sayın Cahit ÇELİK ve Belediye Başkanı Sayın Emrah ÖZDEMİR, Atatürk Anıtına çelenk sundular.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam eden törene Valimiz Sayın Cahit ÇELİK, Adalet ve Kalkınma Partisi Niğde Milletvekili Prof. Dr. Sayın Cevahir UZKURT, Milliyetçi Hareket Partisi Niğde Milletvekili Sayın Cumali İNCE , Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Sayın Ömer Fethi GÜRER, Niğde Belediye Başkanı Sayın Emrah ÖZDEMİR, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Hasan USLU, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Halil İbrahim YAŞAR, protokol üyeleri, STK'ların ve siyasi partilerin temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Valimiz Sayın Cahit ÇELİK ve Niğde Belediye Başkanı Emrah ÖZDEMİR'in törene katılanların bayramlarını kutlamaları ile başlayan programda Saygı Duruşunda ve İstiklal Marşımız'ın okunmasının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın "Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı" okundu.

Programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında Valimiz Sayın Cahit ÇELİK,

"Bugün; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün eseri, büyük bir devrim ve bizlere eşsiz bir armağanı olan Cumhuriyeti, ilanının 100. yılında büyük bir gurur ve sevinçle hep birlikte kutluyoruz.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!

Başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyeti kurup, bizlere mukaddes bir emanet olarak bırakan tüm kahramanlarımızın hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Saygıdeğer Niğdeli Hemşehrilerim,

Yüce Türk Milleti; tarihte eşi benzeri görülmemiş kahramanlık destanları yazarak gerçekleştirdiği Millî Mücadele'nin sonunda bağımsızlığını kazanmış ve tarihin her döneminde olduğu gibi esaret altına girmeyeceğini, tüm dünyaya bir kez daha haykırmıştır.  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Aziz Milleti ile birlikte kazandığı bu büyük zaferi, Cumhuriyet ile taçlandırmıştır.

Büyük Önderin "Türk Milletinin Karakter ve Adetlerine En Uygun Olan İdare Cumhuriyet İdaresidir" diyerek; 29 Ekim 1923'te ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyet, Türkiye için sadece bir yönetim şekli olmamış, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olmuştur. Cumhuriyetle birlikte Türk Milletinin ufku genişlemiş ve her alanda büyük atılımlar gerçekleştirilmiştir.

Milletimiz, Cumhuriyet ile birlikte Milli bir Devletin onurlu, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, Devletin tek ve gerçek sahibi olmuşlardır. Bu nedenle Cumhuriyet Bayramı aynı zamanda bir vatandaşlık bayramıdır.

Cumhuriyet, insan onuruna ve yaradılışına uygun bir rejim, farklı kültür ve düşüncelerin teminat altına alındığı, birlikte var olma ve ortak yaşama kararlılığıdır. Cumhuriyeti ideal yapan; Milli iradeyi esas alması, başka bir güce dayanmamasıdır.

Cumhuriyetimizin 100 yıllık öyküsü aynı zamanda bir başarı öyküsüdür. Çünkü, kuruluşundan bu günlere gelişine kadar Devletimiz ve Milletimiz, iç ve dış düşmanlarımızın sürekli olarak tehdit ve saldırılarına maruz kalmıştır. Bu tehdit, saldırı ve ihanetlerden birisini hepimizin malum olduğu üzere 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşadık. Ancak, bu aziz millet geçmişte olduğu gibi o gün de Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde kenetlenerek bu ihanete izin vermedi.

           Değerli Hemşerilerim!

Bu yaşadığımız ihanet ne ilk ne de son olacaktır. Bu ihanet ve tehditleri bertaraf edebilmenin tek bir yolu var; farlılıklarımızı zenginliğimiz sayarak, bizi biz yapan Bayrak ve Vatan gibi ortak değerlerimiz altında kenetlenmek! ayrışmadan, bölünmeden bir ve beraber olmaktır. Bu sayede Türkiye Cumhuriyeti, önünde uzanan aydınlık yolda ilerleyecek ve dünya toplumları arasında hak ettiği yeri alacaktır. Bu konudaki en büyük güvencemiz, aydınlık geleceğimize inanan büyük Türk Milletidir.

           Sevgili Öğrenciler!

Sizler; ümidimiz, geleceğimiz ve ülkemizin yarınlarısınız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; "Cumhuriyeti biz kurduk, O'nu yüceltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz." diyerek Cumhuriyeti sizlere emanet etmiştir. Taşıdığınız bu emanetin ağırlığı ve sorumluluğunun bilincinde olduğunuza inanıyor ve sizlere güveniyoruz.

           Değerli öğretmenler!

Bilginin en önemli kazanım ve güç olduğu günümüzde; bilimin aydınlatıcı ışığı altında "Erdemli İnsan Yetiştirmek" düsturu ile, geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitimine özen gösteriniz. Size emanet edilen çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştiriniz. Bu konuda sizlere inancımız tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Gururla Kutladığımız Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünde şehitlerimizin kanlarıyla sulanan vatan topraklarının bütünlüğü ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk Milletine emaneti olan Cumhuriyeti ve tüm kurumlarını, birlik ve beraberlik içerisinde korumanın azmi ve kararlılığı içinde olduğumuzu bir kez daha ifade ederek, tekrar Cumhuriyet Bayramınızı kutlar, başta Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi rahmetle; kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anarken sizleri, sevgi ve saygıyla selamlıyorum." dedi.

        Valimiz Sayın Cahit ÇELİK' in konuşmalarını ardından öğrenciler tarafından Cumhuriyet konulu şiirlerin okunduğu program, halk oyunları gösterisi, İl Jandarma Komutanlığı komanda bölüğünün gösterileri ile devam etti.

        Bayraklar ve flamaların öncülüğündeki öğrenciler, izci grupları, bando takımı, halk oyunları ekipleri, askeri birlikler ve Emniyet Müdürlüğü motorize birlikleri kortejlerin geçişi törene katılanlar tarafından coşkuyla izlendi. Program kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı ve Özel Harekat Başkanlığına bağlı kahraman pilotlarımız ile emniyet teşkilatımızın çelik bileği özel harekat neferleri yeşil bereliler Piramit Gösterisi büyük ilgi gördü. Kutlama etkinlikleri akşam yapılacak Fener Alayı yürüyüşü ile sona erecek.

29-10-202329-10-202329-10-202329-10-2023

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.