NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Niğde'de Coşkuyla Kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü Niğde'de Coşkuyla Kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı Niğde Cumhuriyet Meydanında düzenlenen Çelenk Sunma Töreni ile başladı. Atatürk Anıtına İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Halil İbrahim YAŞAR tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü çelengi sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile tören sona erdi. Kutlama programı İl Kültür Merkezinde devam etti. Kutlama Programına Niğde Valisi Sayın Cahit ÇELİK ve Eşi Nermin ÇELİK Hanımefendi, Niğde Belediye Başkanı Sayın Emrah ÖZDEMİR, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Halil İbrahim YAŞAR, protokol üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda veli katıldı. Programın ilk bölümünde Niğde Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencilerince hazırlanan Şehit Öğretmenler konulu resim sergisi açıldı. 

Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan kutlama programında günün anlam ve önemini belirten konuşmasında İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Halil İbrahim YAŞAR, "Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanım, Çok Değerli Protokol Mensupları,Değerli Meslektaşlarım, Kıymetli Basın Mensupları;

Öncelikle öğretmenler günü kutlama programımıza hoş geldiniz diyor, saygılar sunuyorum. 24 Kasım, Millet Mekteplerinin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 tarihinde "Başöğretmen" sıfatı alması vesilesiyle 1981 yılından bu yana "Öğretmenler Günü" olarak kutlanmaktadır.  Öğretmenlik bir meslek olarak "öğretme" eyleminin ötesinde bir sabır ve gönül işidir. Bu sebeple bu meslek Emek ister, fedakarlık ister, sevgi ister.
Saygıdeğer Meslektaşlarım,           
Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır." diyerek öğretmenlik mesleğinin millet olma bilincini edinmede ne kadar mühim olduğunu ifade etmiştir. Milletimize yüzyıllar öncesinden rehber olmuş, yaptıkları çalışmalarla yalnızca bizlere değil insanlığa da ışık olmuş nice mimarları,  doktorları, sanatkarları, bilim insanlarını ve liderleri yetiştiren öğretmenlerdir. Mevlana'yı, Yunus Emre'yi,  İbn-i Sina'yı, Mimar Sinan'ı, Farabi'yi yetiştiren de bir öğretmen değil midir? Fatih Sultan Mehmet'i İstanbul fatihi yapan Akşemseddin bir öğretmen değil midir? Her birimiz bir öğretmenin elinde ince ince işlenmedik mi? Hazreti Ali,"Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" diyerek ilme ve âlime İslam dininin verdiği değeri ifade etmiştir.  Öğretmenliği bir ibadet aşkı ile yapan düşünce dünyamızın gönül erlerinden rahmetli Nurettin TOPÇU; "Muallim; insanoğlunu beşikten alarak mezara kadar götürüp teslim eden, dünyanın en büyük mesuliyetine sahip insandır. Fertler gibi nesiller de muallimin eseridir. Farkında olsun olmasın, her ferdin şahsi tarihinde muallimin izleri bulunur. Devletleri ve medeniyetleri yapan da yıkan da muallimlerdir. Muallimlik para değil ruh işidir. Muallim sadece bir memur değildir, belki genç ruhları bir örs üstünde döverek işleyen usta bir demircidir." demiştir.
Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım,
Çağın gerekliliklerini yerine getirmede bilim ve teknolojinin önemi yadsınamaz bir gerçektir. Lakin bu gerçekle beraber Nurettin TOPÇU'nun da değindiği öğretmen tavrıyla hareket etmek büyük önem arz etmektedir. Zira özellikle de içinde bulunduğumuz bugünlerde bütün dünyanın ihtiyacı olan merhametli, ahlaklı, vicdanını menfaatinin üzerinde tutan nesiller yetiştirmek ve bu doğrultuda onlara örnek olmak biz öğretmenlerin en önemli vazifesidir. Milli ve manevi değerlerimizi; vatan, millet ve bayrak sevgisini özünde hisseden gençler yetiştirmek, yarınlarımızın inşası demektir. Bu duygularla, göreve yeni başlayan öğretmenlerimize başarılar, emekli olan öğretmenlerimize de sağlıklı ve huzurlu bir ömür temenni ediyor. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Şehit Öğretmenlerimiz olmak üzere,ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimizi rahmetle yad ediyor. Bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum." dedi.

Program sinevizyon gösterimi, koro, müzik dinletisi,  aday öğretmenlerin yemin töreni, emekli öğretmenlerimize hizmet şeref belgesi takdimi ile sona erdi.

 

24-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-2023

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.