NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Niğde'de Coşkuyla Kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Niğde'de Coşkuyla Kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinlikleri 23 Nisan 2024 Salı günü 09.45'te Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtına İl Milli Eğitim Müdürlüğü Çelenginin sunulması ile başladı. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen kutlama programına Niğde Valisi Cahit ÇELİK ve Eşi Nermin ÇELİK Hanımefendi, Belediye Başkanı Emrah ÖZDEMİR, Cumhuriyet Başsavcısı Ufuk Mustafa SÜREN, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan USLU, İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil İbrahim YAŞAR, Protokol Mensupları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR günün anlam ve önemini belirten konuşmasında,"Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklarımıza armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 104. yılı kutlama programına hepinize hoş geldiniz diyor, saygılar sunuyorum.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada eşi ve benzeri bulunmayan bir bayramdır. Türk Milleti inanç ve kararlılıkla yedi düvele karşı mücadele vererek, büyük bir destanı yazmış, bunu da 23 Nisan 1920' de Türkiye Büyük Millet Meclisini açarak tescil etmiş ve bütün dünyaya ilan etmiştir. Cumhuriyetin kurulması ne kadar önemli ise onun korunması ve geliştirilmesi de o kadar önemlidir. Atatürk çocuklarımıza ve gençlerimize "Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek sizlersiniz" tarihi mesajı ile bunu vurgulamıştır. Ayrıca geleceğimiz için çok önemsediği çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına 23 Nisan'ı bir bayram olarak hediye ederek onları onure etmiştir. Sevgili öğrenciler, kıymetli meslektaşlarım, değerli Niğdeliler; Kahraman ecdadımız, imkânsızlıklar içerisinde verdikleri mücadele ile bu topraklarda ezan sesinden başka bir sedanın yankılanmayacağını ve şanlı bayrağımızın göklerimizde sonsuza dek dalgalanacağını tarihe altın harflerle yazmıştır. Anayasamıza göre egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bu, milletin üzerinde hiçbir gücün olmadığı ve olamayacağının teminatıdır. Ulusal egemenlik bizim en değerli hazinemizdir. Bu milletin kahraman evlatları canı pahasına vatanına,milletine ve bayrağına sahip çıkmıştır, çıkmaya da devam edecektir. Bu bağlamda bizlere düşen geleceğimizin teminatı çocuklarımıza devrin gereklerine uygun imkanlar oluşturmak, onları vizyon sahibi yapmak, milli manevi değerlerle donatmaktır.Bu çalışmalar onlar için bir lütuf değil aksine biz yetişkinler için üst düzey bir sorumluluktur. Hz. Ali; "çocuklarınızı kendi zamanınıza göre değil, onların yaşayacakları zamana göre yetiştirin" veciz sözü ile biz eğitimcilere bir hedef belirlemiştir. Biz eğitim ordusu da bize emanet edilen çocuklarımızı bu bilinçle geleceğe taşımak için mücadele etmekteyiz. Sevgili çocuklar; Değerlerimizi bugünün kavramları ile yeniden ifade edebilen, özgüveni yüksek, milli ve manevi değerlerine bağlı bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve tüm insanlık için büyük bir değer olacağınızı, geleceğe yapay zekânın değil ahlak, erdem ve vicdan sahibi zekaların damga vuracağı Türkiye Yüzyılını sizler inşa edeceksiniz. Bu vesileyle milletçe gurur ve sevinçle kutladığımız bugünde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Savaşımızın bütün kahramanlarını ve bu cennet vatan için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, yüzlerinizdeki gülümseme, gözlerinizdeki ışıltı,yüreklerinizi dolduran vatan sevgisinin ömrünüz boyunca daim olmasını diliyor.  Tüm ülkemizi size, sizleri de Allah´a emanet ediyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyor, hepinize saygılar sunuyorum." dedi.

Kutlama programı şiirler, halk oyunları gösterisi, kafkas oyunu gösterisi ve minik yürekler çember gösterisi ile devam etti.

23-04-202423-04-202423-04-202423-04-202423-04-202423-04-2024

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.