NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Niğde´de Coşkuyla Kutlandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin Açılışının 99. Yıl Dönümü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Niğde´de Coşkuyla Kutlandı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Niğde´de Coşkuyla Kutlandı.

Kutlama programı 23 Nisan 2019 Salı günü saat 10:00´da Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına Milli Eğitim Müdürlüğü Çelenginin sunulması ile başladı. Ömer Halisdemir Meydanında saat 10.30´da devam eden kutlama programına Niğde Valisi Yılmaz ŞİMŞEK, Belediye Başkanı Emrah ÖZDEMİR, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR, Protokol Mensupları ile öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmasında İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarımıza armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. yılı kutlama programına hepiniz hoş geldiniz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada eşi ve benzeri bulunmayan bir bayramdır.

Bir devlet, bir halk yedi düvele karşı mücadele vererek, küllerinden yeniden ortaya çıkış destanı yazmış, bunu da 23 Nisan 1920’ de Türkiye Büyük Millet Meclisini Ankara’da kurarak tescil etmiş ve bütün dünyaya ilan etmiştir.  

Cumhuriyetin kurulması ne kadar önemli ise onun geliştirilmesi, korunması ve sürekliliği de en az o kadar önemlidir. Bunu çok iyi bilen Atatürk çocuklarımıza ve gençlerimize “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek sizlersiniz” tarihi mesajı ile vurgu yapmıştır. Ayrıca geleceğimiz için çok önemsediği çocuklarımıza 23 Nisan’ı bir bayram olarak hediye ederek, onları onure etmiştir.

Sevgili öğrenciler, kıymetli meslektaşlarım, değerli Niğdeliler;

Uğrunda binlerce vatan evladının şehadete koştuğu bu mukaddes toprakların ebediyen Türk yurdu olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılması ile tüm dünyaya ilan edilmiştir. 

İmkânsızlıklar içerisinde verdikleri mücadele ile bu topraklarda ezan sesinden başka bir sedanın yankılanmayacağını ve şanlı bayrağımızın göklerimizde sonsuza dek dalgalanacağını Anadolu insanı tarihe altın harflerle yazmıştır.         

Anayasamıza göre egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bu, milletin üzerinde hiçbir gücün olmadığı ve olamayacağının teminatıdır. Ulusal egemenlik bizim en değerli hazinemizdir. Bu milletin kahraman evlatları canı pahasına vatanına milletine bayrağına sahip çıkmıştır, çıkmaya da devam edecektir.

Bu bağlamda bizlere düşen Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza imkanlar oluşturmak, onları vizyon sahibi yapmak, milli manevi değerlerle donatmak zorundayız. Bu çalışmalar onlar için bir lütuf değil aksine biz yetişkinler için üst düzey bir sorumluluktur.

Hz. Ali; “çocuklarınızı kendi zamanınıza göre değil, onların yaşayacakları zamana göre yetiştirin” veciz sözü ile biz eğitimcilerin vizyonunu ortaya koymuştur. Biz eğitim ordusu da bize emanet edilen çocuklarımızı bu bilinç/vizyonla geleceğe taşımak için mücadele etmekteyiz.

Sevgili çocuklar;

Değerlerimizi bugünün kavramları ile yeniden ifade edebilen, özgüveni yüksek, milli ve manevi değerlerine bağlı bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve tüm insanlık için büyük bir değer olacağınızı aklınızdan çıkarmayınız.

Milletçe gurur ve sevinçle kutladığımız bugünde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Savaşımızın bütün kahramanlarını ve bu cennet vatan için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, yüzlerinizdeki gülümseme, gözlerinizdeki ışıltı, coşkunuz, yüreklerinizi dolduran vatan sevgisi, kardeşlik gibi değerlerin ömrünüz boyunca daim olmasını diliyor. 

Tüm ülkemizi size, sizleri de Allah´a emanet ediyorum. Bayramınız Kutlu olsun." dedi.

Program şiirler, ront gösterileri ve halk oyunları ile son buldu.

23-04-201923-04-201923-04-201923-04-201923-04-201923-04-2019

 

 

        

                                                                                                             Daha çok fotoğraf için  

     www.facebook.com/nigdeilmem 

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.