NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Mehmet ve Emet Aydoğan İlkokulunda Kutlandı.

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Mehmet ve Emet Aydoğan İlkokulunda yapılan programla kutlandı.
2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Mehmet ve Emet Aydoğan İlkokulunda Kutlandı.

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası kutlama programı 19 Eylül 2016 Pazartesi günü saat 09.00´da Hükümet Meydanında yapılan Çelenk sunma töreni ile başladı. Milli Eğitim Müdürlüğü Çelenginin Atatürk Anıtına sunulmasının ardından Mehmet ve Emet Aydoğan İlkokulunda saat 11.00´de devam eden kutlama programına Niğde Valisi Ertan PEYNİRCİOĞLU, Belediye Başkan Vekili Rıfat ÖZKAN, Garnizon Komutanı J. Alb. İdris TATAROĞLU, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR, diğer protokol mensupları ile veliler ve öğrenciler katıldı. 

Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığının talimatıyla İlköğretim Haftası kutlama etkinlikleri ile birlikte 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma etkinlikleri de yapılacak bu sebeple kutlama programında saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın ardından Şehitlerimiz için Kur´an-ı Kerim okunarak katılımcılar tarafından Aziz Şehitlerimizin ruhlarına Fatihalar gönderildi.

İl Milli Eğitim Müdürü H. İbrahim YAŞAR günün anlam ve önemini belirten konuşmasında "Sevgili öğrenciler öncelikle hepinize hoş geldiniz der saygı ve sevgilerimi sunarım. 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılının hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.

Sayın Valim, bu yıl her zamankinden farklı olarak hem İlköğretim haftasını kutluyoruz hem de Milli Eğitim Bakanlığımızın talimatlarıyla 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimizi Anma etkinliklerini de burada başlatıyoruz.

Kıymetli meslektaşlarım; dinlenmiş bir şekilde bir eğitim-öğretim yılına daha başlamış bulunuyoruz. Bu güzel ve kutsal mesleğin özverili elemanları olarak geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da tüm gücünüzle çalışacağınızdan eminim.

Yurttaşlığın en önemli sınavının verildiği ilköğretimde çocuklarımıza her şeyden önce bir yaşam biçimi olarak demokrasiyi öğretmeli ve özümsemelerini sağlamalıyız. Ancak üreten ve yaşama doğrudan katılan insanların mutlu olabileceğini unutmamalı, çocuklarımızın yaşamdan tat almaları için çalışmalıyız.           Değerli veliler, bütün eksiklerini tamamlayarak; çocuklarınızı bizlere emanet ettiniz. Biz de öğrencilerimizin ders kitaplarını masalarının üzerinde hazır ettik. Bundan sonra onlar bizim evlatlarımızdır. Ülkemizi hak ettiği yere ve muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için çocuklarınızı en iyi şekilde yetiştireceğimizi bilmenizi istiyorum.

Sevgili öğrenciler,binlerce yıldır yaşadığımız bu coğrafyada nice savaşlar, nice yıkımlar yaşadık. Ve her defasında vatanımıza sahip çıktık. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in yaktığı bağımsızlık ateşinin, özgürlük mücadelemizin son halkası olduğunu düşündük. 

Aradan geçen yaklaşık 100 yıla rağmen barış içinde yaşadığımız ülkemizde 15 Temmuz 2016 gecesi hiç beklemediğimiz bir yerden hain bir saldırıya maruz kaldık. Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’u, Maraşlı Sütçü İmam’ı, İzmir’i işgal eden Yunanlılara ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’i çıkaran bu bereketli topraklar; 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir’i, henüz 15’ inde olan Halil İbrahim Yıldırım’ı, Engin Tilbaç’ı da bağrından çıkarmıştır.

O gece umutlarımıza, hayallerimize, özgürlüğümüze pranga vurulmak istendi. O gece elleri silahlı karanlık adamlar her gün gelip geçtiğimiz caddeleri, oyun oynadığımız parklara çıkan yolları, okul önlerini kesmiş haramiler gibiydi. Yunus Emre’den, Mevlana’dan, Hacı Bektaş’tan, Hacı Bayram Veli’den, Pir Sultan Abdal’dan, Koca Sinan’dan beslenen bu toprağın evlatları zalimlere karşı istiklali ve istikbali için direndi. Bütün dünya, bir milletin yurduna nasıl sahip çıktığına o gece bir kere daha şahit oldu. İşte sizler de bu ihaneti hatırlayarak büyüyün, çünkü hatırlamak ayakta kalmaktır, sevmektir, mücadele etmektir. Çünkü hatırlamak vatanı savunurken bütün varlığı ile orada olmaktır.

Bu Millet O gece yüreklerinin tam ortasına dayanan namlulara imanıyla karşı çıktı.
O gece Kimimiz şehrin herhangi bir yerinde bir namlunun ucunda gençliğini bıraktı, kimimiz arkasında gözü yaşlı ama mağrur bir eş, bir ana, bir baba ve bir çocuk... Kimimiz de hayatının her dakikasını birlikte geçirdiği kardeşiyle birlikte şehadet şerbetini içti.

Sevgili çocuklar, gecenin karanlığının ardında güneşli bir gün gizlidir. İşte aziz şehitlerimiz, gazilerimiz o gece bir toprak nasıl vatan olur, nasıl vatan kalır bir kere daha gösterdiler bize. Ruhları şad olsun. Bu vesileyle bütün Gazilerimizin gününü kutluyor ölenlere rahmet, hayatta olanlara acil şifalar diliyorum." dedi.

Programın devamında Mehmet ve Emet Aydoğan İlkokulu 3. sınıf öğrencileri okula yeni başlayan öğrencilere çiçek sunarak hoş geldiniz dediler. Günün anlam ve önemiyle alakalı şiirlerin ardından kutlama programı halkoyunu gösterisiyle son buldu.

19-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-2016

 

Daha çok fotoğraf için

 

 

https://www.facebook.com/profile.php?id=100011442403039

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.