NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Niğde´de Coşkuyla Kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı´nın 96. yıldönümü Niğde’de çeşitli etkinliklerle kutlandı.
19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Niğde´de Coşkuyla Kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları; lise öğrencileri ve halkımızdan oluşan topluluğun saat 09:00 da Derbent Meydanından Polis Meslek Yüksek Okulu Bando Takımı, bayrak ve flamalar eşliğinde Atatürk Anıtı önüne kadar kortej halinde ´´Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Halk Yürüyüşü´´ le başladı.

Törene Niğde Valisi Necmeddin Kılıç’ın yanı sıra, Niğde Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu, Doğan Şafak,Garnizon Komutanı J. Kıd. Albay Ufuk Nayır, Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Ağır, Niğde Ünv. Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür, Baro Başkanı Hüseyin Demirbilek ve  çok sayıda vatandaş katıldı.

Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve istiklal marşının ardından programa Kent Meydanında devam edildi.

Törende açılış konuşmasını yapan Niğde Gençlik ve Spor İl Müdürü Harun Turhan; ´´19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı aslında bir milletin diriliş ve kuruluş destanının simgesidir. Bu kutlu yolda can siperane kendilerini ortaya koyan ecdadımın önünde birkez daha saygıyla eğiliyor ve onların ruhlarının şaad olmasını diliyorum.19 Mayıs 1919 Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Samsunda 96 yıl önce kurtuluş mücadelesinin ateşini yaktığı gündür. Dolayısıyla bu günü Bayram olarak Türk gençliğine armağan etmesinin haklı bir sebebi de Türk gençliğinin ceddinin bu kurtuluş mücadelesindeki can siperane görevleridir. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor ve hepinize hoşgeldiniz diyor saygılar sunuyorum´´ dedi.

Programa; okunan şiirlerin ardından 2014-2015 sezonu uluslararası dereceye giren sporcularımıza ve gençlerimizin milli ve manevi duygularını canlı tutmak amacıyla düzenlenen ecdada mektup yarışmasında 522190 mektup arasından ilk 100 e giren oğrecilerimize hediyeleri takdim edilmesiyle devam edildi. Ayrıca Sağlık Bakanlığı sponsorluğunda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 5,6, ve 7. sınıflarda seçmeli spor etkinlikleri dersi ve bisiklet modülü dersini seçen il geneli tüm orta okullarımıza 200 adet bisikletin  öğrencilerimize dağıtılmasının ardından, Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi Halkoyunu ekibinin gösterileri, Niğde Belediyesi Mehter Takımı Gösterileri ve çeşitli spor müsabakaları ve gösterilerlyle program sona erdi.

 

1919

19

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.