NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. Yıl Dönümü Niğde'de Törenle Kutlandı.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. Yıl Dönümü Niğde'de Törenle Kutlandı.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve ÇAnakkale Deniz Zaferi'nin 109. Yıl Dönümü Törenlerine Valimiz Sayın Cahit ÇELİK, CHP Niğde Milletvekili Sayın Ömer Fethi GÜRER, Niğde Belediye Başkanı Sayın Emrah ÖZDEMİR, Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Ufuk Mustafa SÜREN, Niğde Adalet Komisyonu Başkanı Sayın Bayram ÜNLÜ, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Hasan USLU, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet ŞENEL, protokol mensupları, STK ve Siyasi Partilerin İl Temsilcileri, Aziz Şehitlerimizin kıymetli aileleri ve kahraman gazilerimiz katıldılar. Valimiz Sayın Cahit ÇELİK, Niğde Belediye Başkanı Sayın Emrah ÖZDEMİR ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer DEMİR'in Şehitlik Anıtına Çelenk sunumuyla başlayan tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile devam etti. Niğde İl Müftüsü Sayın Osman AYAS ve din görevlileri tarafından Kuran-ı Kerim okundu ve Aziz Şehitlerimizin ruhları için dualar edildi. Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer DEMİR'in günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Şehitlik Şeref Defterini imzalayan Valimiz Sayın Cahit ÇELİK şunları kaydetti; "Millî mücadelemizin ilk ateşinin yakıldığı, vatan ve millet uğruna canlarınızı hiç tereddüt etmeden ortaya koyarak canla başla müdafaa ederek 18 Mart 1915'te büyük bir zaferle kazanılan Çanakkale Zaferimizin 109. yılında sizleri hatırlamak, sizleri yâd etmek, sizlere şükran ve minnetimizi sunmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Tarihten silinmek istenen vatanımızın ve milletimizin yeniden dirilişinin ve milli şahlanışının dönüm noktası olan Çanakkale Zaferimiz, tarihte eşine az rastlanır kahramanlık destanlarından biri olduğu kadar, Kurutuluş Savaşına ve Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolda milletimizin verdiği en büyük varoluş mücadelesidir. Yüce Türk Milleti, hiçbir toplumun boyunduruğu altına girmeyeceğini, hürriyet ve bağımsızlık uğruna gözünü dahi kırpmadan canını vereceğini 'Çanakkale geçilmez' diyerek, tüm dünyaya bir kez daha haykırmıştır. Bu bağlamda; torunlarınız olarak bizlere düşen görev, Siz Kahraman şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve bizlere emanet edilen bu kutsal vatan topraklarının korunması ve şanlı bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilen mücadeleyi Millet olarak idrak etmek, gelecek nesillere bu bilinci aktarmak ve bu kutsal toprakları bizden sonraki nesillere devretmektir. Bu duygu ve düşüncelerle, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı ve milleti uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Hayatta olan gazilerimizin de ömrüne bereket diliyorum "

Valimiz Sayın Cahit ÇELİK'in Şehitlik defterini imzalamasının ardından Aziz Şehitlerimizin kabirlerine eşliğinde Çanakkale'den getirelen topraklar ile beraber karanfil bıraktı.

Şehitlikte düzenlenen törenin ardından Niğde Belediyesi Kültür Merkezinde Atatürk Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan resim sergisinin açılması ve anma programı ile devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Okul Müdürü Şaban DURGUT günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Video gösterimi, oratoryo ve tiyatronun yer aldığı program hatıra fotoğrafı ile sona erdi. 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. Yıl dönümü kapsamında düzenlenen etkinlikler Dışarı Camide tüm Şehitlerimiz adına Mevlid-i Şerif okunmasıyla sona erdi.

18-03-202418-03-202418-03-202418-03-2024

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.