NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Programı Düzenlendi.

18 Mart Çanakkale Zaferinin 102. Yıl Dönümü ve Şehitlerimizi Anma Programı Düzenlendi.
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Programı Düzenlendi.

18 Mart Çanakkale Zaferinin 102. Yıl Dönümü ve Şehitlerimizi Anma Programı Düzenlendi. Program 18 Mart 2017 Cumartesi günü saat 11.00´de Niğde Şehitliğinde başladı. Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonunda saat 12.00´de devam eden anma programına Niğde Valisi Ertan PEYNİRCİOĞLU, Niğde Milletvekili Alpaslan KAVAKLIOĞLU, Belediye Başkanı Faruk AKDOĞAN ve İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR´ın yanısıra diğer protokol mensupları, Şehit aileleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Niğde Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı programın açılış konuşmasını Okul Müdürü Abdurrahman VURAL yaptı. Niğde Milletvekili Alpaslan KAVAKLIOĞLU yaptığı konuşmada "Bugün Türk Tarihinde çok önemli bir günün yıldönümü. Çanakkale Zaferimiz ve Şehitlerimize atfettiğimiz günün yıldönümü. Çanakkale tüm dünya ordularına karşı savaştığımız çok önemli bir savaştır. Biz bugün bu vatanda şehitlerimiz sayesinde yaşamaktayız. Milletimizin feraseti sayesinde ilelebet de yaşayacağız. Anadolu´nun bir özelliği de her karış toprağının şehit kanlarıyla sulanmış olmasıdır. Her daim vatanımıza sahip çıkacağız. Tüm Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere ebediyete irtihal etmiş tüm gazilerimizi şükranla anıyorum. Hayatta olanlara acil şifalar diliyorum." dedi. Niğde Valisi Ertan PEYNİRCİOĞLU; “Burada bulunuş sebebimiz Çanakkale Zaferinin yıl dönümü olması nedeni ile Şehitlerimizi anmaktır. Çanakkale Zaferi yedi düvele karşı verilmiş bir savaş. Biz bu savaşı Çanakkale’de dünyanın dört bir yanından gelen düşmanlara karşı birlik ve beraberlik göstererek kazandık. Çanakkale Savaşı’nda 250.000 civarı Şehidimiz oldu ve o günlerde pek çok lise mezun veremedi. Çünkü lise son sınıf öğrencileri Çanakkale Savaşında Şehit oldular. Çanakkale Savaşının bizim tarihimizde çok önemli bir yeri vardır. Bu mücadeleler, Vatanımızı, Milletimizi,  Bayrağımızı, Ezanımız, birliğimizi ve beraberliğimizi korumak amacıyla verilmiştir. Bu mücadeleler bundan sonrada var olmaya devam edecek;   bunlardan biri yıllardır devam eden terörle mücadele ki Devletimiz terörü bitirmek için ne gerekiyorsa yapıyor inşallah en yakın zamanda bu çabaların sonuçlarını göreceğiz. Başka bir hainlik örneği ise 15 Temmuzda yaşadığımız asker elbisesi giymiş vatan hainleri FETÖ/PDY üyelerinin gerçekleştirdiği darbe girişimidir. Bu hainlerin amacı sadece Hükümeti ele geçirmek ve Cumhurbaşkanımızı devirmek değildi. Amaçları bağımsızlığımızı yok etmek, ülkemizi düşman çizmesi altında ezdirmekti. Bu kadar alçaklık ve ihanet içindeydiler. Fakat Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti, Hükümetimizin duruşu ve Milletimizin göstermiş olduğu birlik ve beraberlik sayesinde başaramadılar, başaramayacaklar. Evlat kaybetmek, baba kaybetmek eş kaybetmek elbette zor ancak şerefli ölümler var Şehitlikte bunlardan en değerlisidir. Kurtuluş Savaşında, Çanakkale’de, terörle mücadelede, 15 Temmuzda, Kore’de ve Vatan savunmasında bu şerefli mertebeye ulaşmış Şehitlerimize Allahtan rahmet Gazilerimize acil şifalar diliyorum.” şeklinde konuştu. Ardından Mehmet Akif ERSOY´un "Çanakkale Şehitlerine" adlı şiiri okundu. Program Niğde Anadolu Lisesi Öğretmenlerinin yazdığı "Anadolu´dan Çanakkaleye" adlı tiyatro metnini öğrencilerin canlandırmasi ile devam etti.

Arif Nihat ASYA´nın "Dua" adlı şiirinin okunmasının ardından 18 Mart Çanakkale Zaferinin 102. Yıl Dönümü ve Şehitlerimizi Anma günü münasebetiyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdimi ile program son buldu.

Protokol mensupları programın ardından Şehit Aileleri yararına düzenlenen Ebru sergisinin açılışını yaparak gezdiler.

18-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-2017

 

Daha çok fotoğraf için

www.facebook.com/nigdeilmem

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.