NİĞDE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"1000 Meslek Lisesi Sanatsal Etkinliklerde Buluşuyor"

İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Mustafa DURAN tarafından Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamında " 1000 Meslek Lisesi Sanatsal Etkinliklerde Buluşuyor" konulu toplantı yapıldı.  


Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan ''Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamında Güzel Sanatlar Liseleri ve  "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamına dahil edilen okullarımız arasında, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz  bünyesinde, öğrenciler arası çevrim içi (online) etkileşim çerçeveli Bakanlığımız Bakan Danışmanı Dr. Aylin Şengün TAŞÇI' nın koordinasyonunda yürütülmekte olan  "1000 Meslek Lisesi Sanatsal Etkinliklerde Buluşuyor" etkinlik düzenlenmesi konusunda 03.03.2021 Çarşamba günü Niğde Güzel sanatlar Lisesinde toplantı yapılmıştır. Toplantıya İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa DURAN , Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü  Abdullah TAŞPINAR, ''Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamına alınan okullarımızda görev yapan müzik ,resim/görsel sanatlar öğretmenleri ile Güzel Sanatlar Lisesinde görev yapan müzik ve resim/görsel sanatlar öğretmenleri katıldı.

Toplantıda ''1000 Meslek Lisesi  Sanatsal  Etkinliklerde  Buluşuyor'' Sosyal Etkinlik  Uygulama Esaslarında belirtilen  Etkinliğin konusu "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamındaki okullarda eğitim gören öğrencilerimizin, Niğde Güzel Sanatlar Liseleri öğrencileri tarafından,  öğretmenleri rehberliğinde sanatsal bilgi ve deneyim aktarılması boyutunda yapılacak iki aylık çevrim içi (online) etkinlik çalışmasıyla sanatsal üretim yapacak hale getirilmeleri, ortaya çıkacak ürünlerin online platformlarda sergilenmesi, derecelendirilmesi ve ödüllendirilmesi, ''1000 Meslek  Lisesi  Sanatsal  Etkinliklerde  Buluşuyor'' Sosyal Etkinlik  Uygulama Esaslarında belirtilen  Etkinliğin amacı olan Niğde Güzel Sanatlar Liseleri öğrencileri önderliğinde gerçekleşecek sanatsal etkinliklerle "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamında bulunan okullardaki öğrencilerimizin kişisel gelişimlerini ve sosyal etkileşimlerini sağlaması konuları görüşüldü.

Güzel Sanatlar Liseleri'nde gönüllü  öğrencilerden oluşan, 1000 okul projesi kapsamındaki okullarımızda öğrenim gören sanata eğilimli ve gönüllü öğrencilerine haftada iki gün resim ve müzik alanında bilgi ve deneyimlerini aktaracak, onların söz edilen iki alanda sanatsal ürünler ortaya çıkarmasına destek olacak, müzik eseri icrası videosu veya plastik sanatlar ürünü şeklinde ortaya çıkacak eserler çevrim içi (online) platformlarda sergilenecek, derecelendirilecek ve ödüllendirilecektir.

 "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamındaki öğrenciler, Niğde  Güzel Sanatlar Liseleri öğrencilerinin kendi sanatsal bilgi ve deneyimlerini öğretmen rehberliğinde aktaracakları iki aylık çevrim içi (online) etkinlik kurslarıyla, resim ya da müzik ses icrası (Türk müziği, halk müziği ve batı müziği) alanlarında çalışmalar yapacak ve bireysel anlamda sanatsal üretim yapacak hale getirileceklerdir. Güzel Sanatlar Liseleri ve "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamında bulunan okulların öğrencileri arasından gönüllülük esasıyla belirlenecek olanlar teşvik edilecek ve bu sosyal etkinliğe katılmaları sağlanacaktır.

Güzel Sanatlar Liseleri öğrencileri tarafından, gözlemci öğretmenler eşliğinde, "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamında bulunan okulların öğrencilerine 01 Mart ? 31 Nisan 2021 tarihleri arasında çevrim içi (online) olarak haftada iki kez, birer saat olmak üzere resim veya müzik ses icrası üzerine eğitim verilecektir

İki ay sürecek olan çevrim içi (online) sanat eğitimine katılacak öğrencilerin, seçtikleri branşta (resim veya müzik ses icrası) temel bilgileri aldıktan sonra, birer eser ortaya çıkarmaları teşvik edilecektir.

Yapılacak tüm resim etkinliklerinin konusu serbest olacaktır.

 Etkinliğin sonunda öğrenciler tarafından ortay a çıkarılan resim eserlerinin orijinalleri, heykel, seramik, vs. eserlerin   fotoğrafları ve müzik eserlerinin yer aldığı videolar, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz  tarafından oluşturulan  İl MEM Seçici Kurulu tarafından değerlendirilecek,  her iki alanda ( resim ve müzik ses icrası) il bazında birinci olan eserler Milli Eğitim Bakanlığı'na (Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü) gönderilecektir.

Etkinlik kapsamında oluşturulacak İl MEM Seçici Kurulları tarafından seçilen eser sahibi öğrencilere verilecek ödüller;

            Her iki alanda il birincilerine: Birinci olan eserlerin ödülleri Bakanlık tarafından gönderilecek olup İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce ilgili öğrencilere teslim edilecektir

            Resim alanı il birincilerine                 : Diz üstü bilgisayar (Laptop)

            Müzik ses icrası alanı il birincilerine  : Dizüstü bilgisayar (Laptop)

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Resim alanı il ikincilerine ve İl üçüncülerine Tablet

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Müzik ses icrası alanı il ikincilerine ve İl üçüncülerine Tablet hediye edilecektir.

Katılım ve Teşekkür Belgesi :  Etkinliklere çevrim içi çalışmalarda rehberlik etmiş ve onların ürün veya eser ortaya çıkartmalarını sağlamış Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri ile her iki alanda illerinde ilk üç dereceye giren eserlerin sahibi olan öğrencilere Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından "Katılım ve Teşekkür Belgesi" düzenlenecektir

Etkinlikler 1 Mart 2021 ? 30 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Yukarıkayabaşı Mah. Süleyman Fethi Caddesi No 28 51200 Merkez / NİĞDE - 03882323272

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.