Duyurular Norm Kadro Veri Girişlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

Norm Kadro Veri Girişlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

Norm Kadro Girişleri 21-22 Haziran 2012 tarihleri arasında okul ve kurum müdürlüklerine bilgi girişi için, ilçe milli eğitim müdürlüklerine ise kontrol amaçlı olarak açılmıştır. Okul ve kurumların 22 Haziran 2012 tarihine kadar norm kadro girişlerini tamamlaması gerekmektedir.

 

Aşağıda norm kadro girişleri esnasında karşılaşılan sorunlarla ilgili açıklamalar yer almaktadır:

 

- Okullar norm kadro girişlerini tamamladıktan sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine (merkez ilçede bulunanlar İl Milli Eğitim Müdürlüğüne) telefonla bilgi verecek, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri de  ilçelerinde norm kadro girişlerinin tamamlandığını 22 Haziran 2012 mesai bitimine kadar İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne telefonla haber vereceklerdir.

 

- Norm kadro girişleri yapılırken mevcut “Norm Kadro Yönetmeliği” hükümlerine göre işlem yapılacaktır.

 

- İlkokullar 1. sınıf öğrenci sayıları girişinde daha önceki yılların aksine bu yıl iki yaş grubunun da kayıt olacağını göz önünde bulundurarak (60-66 ay üzeri - 72 ay ve üzeri) öğrenci sayılarını tahmini olarak gireceklerdir. Bu sayıya aynı bölgede bulunan ve doğrudan ortaokula dönüştürülen okulların 1. sınıf öğrenci sayılarının da eklenmesi gerekmektedir.

 

- Öğrenci sayılarının girişinde her okul yeni durumuna göre öğrenci sayılarını girecektir. (Örnek: Ali Ulvi Arıkan Ortaokulu, “Norm Modülü Öğrenci Sayıları” ekranında 5. sınıf öğrenci sayısını girerken geçen senenin mevcut 4. sınıf öğrencileri ile aynı bölgede bulunan ve doğrudan ilkokula dönüştürülen Behzat Ecemiş İlkokulu’nun 4. sınıf öğrencilerinin toplamını dikkate alacaktır.)

 

- Anasınıfları, okulun yeni durumu ortaokul, ilkokul ya da ikili okul da olsa aynı okulda devam edecektir (kendi okullarında kalacaktır).

 

- Aynı binada ikili eğitim yapan okullar, hem ilkokul hem de ortaokul normlarını gireceklerdir.

 

- Ortaokul öğrenci sayısı ve norm bilgileri boş görünen okullar “norm işlemleri modülünde” önce ortaokulun “kurum bilgileri” ekranını doldurup kaydedeceklerdir. Kaydetme işleminden sonra öğrenci sayıları ve norm bilgileri girişi kullanıma açılacaktır.

 

- İkili eğitim yapan okullar “kurum bilgileri” ekranında ilkokul için de ortaokul için de öğretim şekli olarak “normal” seçeceklerdir.

 

- Doğrudan ortaokula dönüştürülen ilköğretim okulları, 1. kademe yani 1-5. sınıfların şubesini ve öğrenci sayılarını silip, ortaokul 5-8. sınıfların şube ve öğrenci sayılarını işleyeceklerdir. Anasınıfı şube ve  öğrenci sayıları aynı okulda girilecektir.

 

- Doğrudan ilkokula dönüştürülen ilköğretim okulları 5,6,7,8. sınıfların şube, öğrenci sayıları ve ders yüklerini silecek, sadece 1-4. sınıfların şube ve öğrenci sayılarını gireceklerdir. Anasınıfı şube ve öğrenci sayıları aynı okulda girilecektir.

 

- Kademeli olarak ortaokula dönüştürülen ilköğretim okulları 1. sınıfın şube ve öğrenci sayılarını işlemeyecek, 2-8. sınıfların şube, öğrenci sayısı, ve ders yüklerini gireceklerdir. Anasınıfı şube ve öğrenci sayıları tabloda ortaokul şube ve öğrenci sayıları kısmına yazılacaktır.

 

- Kademeli olarak ilkokula dönüştürülen ilköğretim okulları 5. sınıfın şube, öğrenci sayısı ve ders yüklerini girmeyecek, 1-4 ve 6-8. sınıfların şube, öğrenci sayısı ve ders yüklerini gireceklerdir. Anasınıfı şube ve öğrenci sayıları tabloda ilkokul şube ve öğrenci sayıları kısmına yazılacaktır.

 

- Aynı binada hem ilkokul, hem de ortaokul olarak belirlenen ve tek yönetimi olan eski ilköğretim okulları ilkokulda 1-4. sınıf şube ve öğrenci sayılarını girecek (5-8. sınıf bilgileri silinecektir). Ortaokul’da 5-8. sınıf şube öğrenci sayısı ve ders yüklerini gireceklerdir. Anasınıfları şube ve öğrenci sayıları ilkokulda gösterilecektir.

 

- 5. sınıfın ders yükleri girilirken geçen seneki 6. sınıfın ders yüklerine göre uyarlanacaktır (geçen seneki 6. sınıf gibi girilecektir.)

 

- İmam hatip ortaokulları sadece 5. sınıf için şube, öğrenci sayısı ve ders yüklerini gireceklerdir. Ders yükü girilirken ortaokullar gibi giriş yapılacaktır. Ayrıca zorunlu meslek dersleri tek şube için haftalık Kur’an-ı Kerim 4 saat, Arapça 3 saat, Siyer 2 saat, Temel Din Bilgileri 2 saat olarak eklenecektir.

 

- Okullar, norm bilgileri ekranında “Yönetici Gir. Ders Saati” ve “Norma Esas Ders Saati” sütunlarına giriş yapacaklardır. Norm sütununu sistem otomatik olarak hesaplayacaktır.

 

- İlkokullar, okulun fiziki ortamı yeterli ise kendi okullarında sınıf öğretmenlerinin norm kadro fazlası duruma düşmemesi için öğrenci sayılarını bölerek şube sayılarını artırma yoluna gideceklerdir.

 

- Norm kadro girişleri, düzeltmeler için ileri bir tarihte tekrar kullanıma açılacaktır.

 Yayın:21.06.2012 - Güncelleme:30.07.2012 - 08:44 - Görüntülenme:3582